kutya és gazdi
Fotó: Unsplash

Különös dolog történik gazdi és kutyája között, ha egymás szemébe néznek

Ha előfordult már, hogy belenéztünk a kutyánk csillogó szemébe és egy pillanatra úgy éreztük, mintha összekapcsolódtunk volna kedvencünkkel, az nem véletlen, egy új kutatás szerint ugyanis agyunk képes agyi szinten is szinkronba lépni kutyánkkal.


Kínában egy kutatócsoport vizsgálata szerint tényleg képesek vagyunk kapcsolódni a kutyákhoz egy mélyebb, neurológiai szinten. A Science Alert szemléjéből kiderül, hogy már korábbi tanulmányok is kimutatták, hogy amikor két ember beszélget vagy közösen dolgoznak valamin, az agyuk kulcsfontosságú területei kapcsolódnak egymással. Ám ez az első kutatás, ami kifejezetten ember és egy másik faj, jelen esetben kutya között keresi az agyi alapú szinkronizációt.

A kísérlet során a kutatók elektródákat helyeztek el a részt vevő alanyok – 10 ember és 10 beagle – koponyájára, hogy az agyi aktivitásukat mérhessék. Összesen 5 nap állt a rendelkezésükre, hogy összebarátkozzanak a kutyusokkal. Ezalatt az idő alatt sok volt a nonverbális kommunikáció, például gyakran néztek egymás szemébe és persze a simogatás sem maradt el.

kutya \u00e9s gazdi

Fotó: Unsplash

A kölcsönös szemezés miatt jelentősen megnőttek a korrelációk az agy frontális és parietális régióiban

– mondta Wei Ren biológus, a Kínai Tudományos Akadémia szakembere. Szerinte hasonló szinkron jött létre simogatás esetén is, ám ebben az esetben a hasonlóság a parietális agyi régióban volt erősebb. A legmagasabb értéket akkor mérték, amikor az emberi alany simogatás közben nézett a kutya szemébe.

A kutatásban egy speciális matematikai algoritmusnak köszönhetően kiderült, hogy minél több időt töltöttek együtt, annál gyakrabban jön létre az agyi kapcsolódás. Arra is fény derült, hogy az emberi agy kezdeményezi a párosítást.

A tanulmány szerzői szerint korábbi kutatások már kimutatták, hogy amikor simogatjuk kisállatainkat, a homloklebenyünkben magas aktivitás mutatható ki, ami azt jelzi, hogy érzelmileg kötődünk az állathoz. Azt azonban eddig nem lehetett tudni, hogy ugyanez az agyi aktivitás a kutya agyában is lezajlik-e.

Egyes tudósok azt feltételezik, hogy az autizmus spektrumzavar (ASD) a másokkal való agyi szinkronizáció hiányának következménye. Ezt a hipotézist erősíti, hogy ezt a tesztet elvégezték 9 ASD-vel érintett személy és kutya között is, melynek végén kisebb agyközi szinkronizációt tapasztaltak a párok tagjai közt.

A figyelmetekbe ajánljuk