A Mentalfloss közölt egy összeállítást a kutyák nyalakodása mögötti tudományos magyarázatokról. Tekintve, hogy egy olyan szokásról van szó, ami szinte minden négylábú esetében jelen van, minden bizonnyal evolúciós oka van annak, hogy a házi kedvencek így viselkednek.
A portál szerint az első és leginkább kézenfekvő válasz természetesen az, hogy ezzel mutatják ki a szeretetüket. A The Kennel Club szerint a kutyák ilyenkor csak azt csinálják, amit velük is csináltak a szüleik akkor, amikor kölykök voltak.
Tisztában vannak vele, hogy ez egyfajta törődés és kedvesség, amit ők is megpróbálnak kifejezni az emberek felé.
Még több hír a kutyákról! Így képes befolyásolni az egészségedet a kutyatartás
A kutatások ráadásul azt mutatják, hogy a házi kedvencek sokkal gyakrabban nyalogatják a gazdájukat azokban az esetekben, amikor az ideges, szomorú vagy kedvetlen. Egyszóval: a kutyák megérzik, ha nem vagyunk jól, és ezzel próbálnak megnyugtatni minket.
A nyalogatásnak evoluciós okai vannak
Photo by Ashley Levinson on UnsplashAkad azonban egy másik magyarázat is, ami már sokkal kevésbé cuki. Eszerint a kutyák azért nyalogatják az embereket – különösen az arcukat –, mert azt szeretnék elérni, hogy felböfögjük az ételmaradékokat. Ez a viselkedés ugyanis megfigyelhető a vadon élő kutyáknál és társaiknál, például a farkasoknál, hiénáknál és rókáknál.
A fiatalabb egyedek gyakran csinálják ezt, ha a falkából valaki visszatér a vadászatból; ezzel azt szeretnék elérni, hogy nekik is jusson valami a zsákmányból.
Ez is érdekelhet! Különös dolog történik gazdi és kutyája között, ha egymás szemébe néznek
A nyalogatás egy harmadik lehetséges oka az, hogy a kutyák kedvelik a sós ízt, hiszen az emberi izzadságnak kifejezetten magas a sótartalma.