férfi simogatja a kutyáját
Fotó: Shutterstock

Azonnal simogasd meg a kutyádat! A tudomány szerint is sokkal jobb napod lesz

Nem titok, hogy jó érzés megsimogatni egy közeli kutyust, de egy új tanulmány ezt meg is erősíti: a kutyával való fizikai interakció fokozza az agyunk azon részeinek aktivitását, amelyek a szociális és érzelmi interakciók kezeléséhez kapcsolódnak.


A kutatók egy nem invazív, funkcionális közeli infravörös spektroszkópiás (fNRIS) készülékkel mérték az aktivitást 19 vizsgálati résztvevő prefrontális kéregében. A kutyasimogatás közben megfigyelt nagyobb agyi aktivitás arra utal, hogy az önkéntesek figyelmesebbek és érzelmileg elkötelezettebbek voltak ekkor – írja a Science Alert.

Kontrollfeltételként a résztvevőknek egy Leo nevű plüss oroszlán játékkal is interakcióba kellett lépniük, amelyben egy melegvizes palack volt, hogy jobban utánozza az élő állat melegét. Az agyi aktivitásra gyakorolt hatások nem voltak azonosak, amikor a játékot simogatták.

A jelen tanulmány azt mutatja, hogy a prefrontális agyi aktivitás egészséges alanyoknál megnőtt a kutyával vagy plüssállattal való interakciós közelség növekedésével, de különösen a kutyával való kontaktusban az aktiváció erősebb. Ez arra utal, hogy a kutyával való interakciók több figyelmi folyamatot aktiválnak és erősebb érzelmi izgalmat váltanak ki, mint a hasonló, nem élő ingerek

− mondják a tanulmány mögött álló kutatók.

A vizsgálat minden egyes résztvevője összesen hat ülésben vett részt: háromban kutyákkal, háromban pedig a plüssfigurával, Leóval. Minden ülés öt fázisból állt, az interakció különböző szintjeivel: semleges, figyelés, érzés, simogatás és ismét semleges.

Minél nagyobb volt az interakció, annál nagyobb volt az aktivitás emelkedése. Mi több, a kutatók megállapították, hogy a kölyökkutya interakciónak ezek a fokozó hatásai azután is tartottak, hogy a kutya már nem volt jelen, és a kutyákkal való későbbi interakciók egyre magasabbra emelték egyes agyi aktivitási szinteket.

Ez azt sugallja, hogy valami ismeretség játszhat itt szerepet. A kísérletekben használt kutyák gazdái közül egyiket sem vonták be a vizsgálatba, mint résztvevőket, ami egy másik terület, amelyet a jövőbeli tanulmányok megvizsgálhatnának.

Úgy tűnik, hogy van különbség, különösen a kutyával való első és a második kapcsolatfelvétel között, ami arra utal, hogy az ismeretség eltérő szerepet játszhat az élő és a plüssállatokkal való interakciókban

− írják a kutatók a közzétett tanulmányukban.

Korábbi kutatások kimutatták, hogy a kutyusokkal eltöltött idő csökkentheti a stressz mutatóit, például a vérnyomást vagy a pulzusszámot. Most úgy tűnik, hogy ez a fajta interakció segíthet az érzelmi állapotunk kezelésében is.

A tanulmányt készítő csapat úgy véli, hogy ezeknek az eredményeknek fontos következményei lehetnek a kutyák és más állatok bevonásával zajló terápiás kurzusokra − a kutyussal töltött minőségi idő segíthet a depresszióban, szorongásban és más kapcsolódó állapotokban szenvedőknek. A következő lépés az lenne, hogy megvizsgálják, hogy a kutyák simogatásának ugyanezek az agyi hatásai megfigyelhetők-e a szociális vagy érzelmi problémákkal küzdőknél, valamint az emberek más meghatározott csoportjainál.


A figyelmetekbe ajánljuk