A krónikusfáradtság-szindróma már most is emberek tízmillióinak életét keseríti meg. Egy új kutatás szerint a következő években megduplázódhat az érintettek száma.
A krónikusfáradtság-szindróma (chronic fatigue syndrome, CFS) igazi civilizációs betegség, mely rengeteg embert érint világszerte. A tünetegyüttesben szenvedők állandóan kimerültek, legszívesebben egész nap aludnának és sokszor a hétköznapi teendők elvégzéséhez sem rendelkeznek elegendő energiával.
A tudósok a mai napig nincsenek tisztában a betegség valódi kiváltó okával, ahogy nem áll rendelkezésre garantáltan sikeres kezelési mód sem.
Ez is érdekelhet: A koronavírus teljesen összezavarta az álmainkat
Ráadásul egy új kutatás szerint az érintettek száma a következő években akár meg is duplázódhat, írja a ScienceAlert. A tanulmányt jegyző német tudóscsoport úgy véli, a koronavírus utóhatásai (long-Covid syndrome) egyes betegeknél nagyon hasonló tünetekhez vezetnek, mint a krónikusfáradtság-szindróma.
A tudomány jelenlegi állása szerint még nem jelenthető ki, hogy a két betegség egy és ugyanaz, a hasonló tünetek miatt mindenesetre jelentős mértékben megnőhet a krónikus fáradtsággal küszködők száma.
Illusztráció.
Photo by Isabella Fischer on UnsplashTovább bonyolítja a helyzetet, hogy az orvostudománynak mindeddig nincs bevett módszere a CFS kimutatására. Jó hír azonban, hogy a Bécsi Orvostudományi Egyetem immunológusai nemrég olyan biomarkereket fedeztek fel az emberi vérben, amelyek kapcsolatban állhatnak a krónikusfáradtság-szindrómával.
A kutatók 39 CFS-ben szenvedő ember vérmintáját vizsgálták és arra jutottak, hogy a C4a és a lipopoliszacharid-kötő fehérje jelenléte összefüggésben lehet a krónikusfáradtság-szindrómával. Ha feltételezésük beigazolódik, úgy sokkal könnyebben lehetne diagnosztizálni a betegséget.
Ezt is figyelmedbe ajánljuk: 4 kulcsfontosságú dolog segíthet abban, hogy kipihenten ébredj
Az egyébként már korábban is felmerült a kutatókban, hogy vírusfertőzés is okozhatja a CFS-t. Úgy tűnik, a koronavírus is kiválthatja azt.
A közeljövő mindenesetre nem fest jól: amíg a koronavírus jelen van, a hosszú távú hatásaival is küzdeni fog az emberiség. A fáradtságérzet ráadásul csak egy a posztcovid számtalan megjelenési formája közül.