Zöldségek és gyümölcsök

Áttérni a vegán életmódra nem egyszerű, de nem is lehetetlen

5 hasznos tipp, ha vegán életmódra váltanál

A veganizmus egyre népszerűbb az emberek körében, bár a vélemények a mai napig megoszlanak a minden állati eredetű élelmiszert elutasító táplálkozási formával kapcsolatban. Akadnak kutatások, melyek pozitív egészségügyi hatásokról számolnak be az étrendet követők életében, de azt mindenki hangsúlyozza, hogy a veganizmus során különösen fontos a megfelelő tápanyagbevitel, elsősorban a fehérjéket, a kalciumot és a B12-vitamint tekintve. Hogyan kezd el és mivel teheted könnyebbé az átállást a vegán életmódra? Elárulunk öt tippet, amivel megkönnyítheted a húsmentes életmód kialakítását!



Ismerjük meg az étrendünket!

Még a szakértők szerint is nehéz feladat a teljes életmódváltás, így eleinte érdemes kisebb lépésekben kezdeni! Először is, vizsgáljuk meg alaposan a jelenlegi étrendünket: vezessük egy füzetben, hogy miből mennyit fogyasztunk, melyik tápanyagból mennyit viszünk be a szervezetünkbe.

Ezt is olvasd el! Vegán finomságra vágysz? Így készül répás hot dogot!

Ha kapunk egy tiszta képet arról, hogy milyen étrendről kell váltanunk, sokkal egyszerűbb dolgunk lesz.

Vezessük akár egy-két napig, akár egy-két hétig pontosan, hogy milyen élelmiszereket fogyasztunk, mit szeretünk. Miután alaposan felmértük, hogy mi az az étrend, amit szeretnénk lecserélni, áttérhetünk a második lépésre.

Kutatás, kutatás, kutatás

Továbbra is fontos hangsúlyozni, hogy nem érdemes egyik pillanatról a másikra váltani, legyünk türelmesek magunkkal és hagyjunk időt arra, hogy alaposan feltérképezzük a lehetőségeinket. Járjunk utána, hogy azt a mennyiségű tápanyagot, amit a húsfogyasztással bevittünk a szervezetünkbe, milyen vegán élelmiszerekkel tudjuk pótolni.

Tofu steak

A tofuból akár steak is készíthető

Fotó: Shutterstock

Kérjünk segítséget az interneten, ismerősöktől, barátoktól, hiszen a kezdeti szakaszban senki sem tudja pontosan, hogy mivel lehetne pótolni az állati eredetű élelmiszereket.

Ez a szakasz akár heteket is igénybe vehet, de fontos, hogy türelmesek, körültekintőek legyünk az új életmód kialakítása során.

Régi ízek, új csomagolásban

A szakemberek szerint fontos tudatosítani magunkban, hogy nem az ízeknek és a laktató ételeknek intünk búcsút a veganizmussal, csak az állati eredetű élelmiszereknek. Épp ezért hasznos, ha a kedvenc ízeinket, textúriáinkat megpróbáljuk átültetni húsmentes verzióba. Például, ha szeretjük a csirkét, váltsunk tofura, aminek hasonló a textúrája és az íze, ráadásul bátran fűszerezhetjük is úgy, ahogy mi szeretnénk. Szerencsére ma már egyre több ételből találunk húsmentes opciót is, így például ha hamburgerre vágyunk, válasszuk a vegán verziókat, amik egyre több helyen kaphatók.

Új receptek megtanulása

Sokan állítják, hogy ez az egyik legnehezebb és legnagyobb kihívás a veganizmus útján. A 21. században ugyanis a családok jellemzően nem arra vannak berendezkedve, hogy húsmentes ételeket készítsenek, így már a szocializáció során azt tanuljuk meg, hogy hogyan használjuk fel a különböző húsokat.

F\u0151z\u00e9s

Az új receptek megtanulás időt és energiát vesz igénybe

Fotó: Unsplash

Természetesen erre is kiváló lehetőség az internet, de sokak szerint érdemes lehet olyan közösségekhez is csatlakozni, ahol tapasztaltabb vegánok segítenek megtenni az első lépéseket.

Az állati eredetű élelmiszereket nélkülöző konyha megismerése során ugyanis rengeteg olyan étellel és fűszerrel találkozhatunk, amikről nem is hallottunk előtte.

Még több vegán finomság! Az egyik legfelkapottabb indiai harapnivaló vegán és otthon is könnyen elkészítheted

Fókuszálj a pozitívumokra!

A húsfogyasztás alapvetőnek és természetesnek számít a gasztronómiában és ezt a beidegződést nehéz elengedni egyik napról a másikra. Mindemellett az is igaz, hogy a vegán életmódot – kezdetben legalábbis – nehéz fenntartani, hiszen még mindig nagyobb energiát és anyagi befektetést igényel egy teljesen húsmentes életmód kialakítása. Épp ezért fontos, hogy a dolog pozitív oldalára koncentráljunk, szem előtt tartva azokat az okokat, amik miatt egyáltalán belevágtunk az életmódváltásba.

Legyen szó az egészségünkről, az állatok iránt érzett empátiáról vagy bármi másról, ne felejtsük el, hogy miért is kezdtünk el vegán életet élni!

A figyelmetekbe ajánljuk