A hideg beköszöntével lassan elkezdődik az influenzaszezon is, ám – az egészséges táplálkozás és rendszerese testmozgás mellett – az egyik esszenciális ásványi anyag megfelelő mennyiségű bevitelével nemcsak erősítjük az immunrendszerünket, de védekezhetünk a megfázás ellen is. A Huff Post dietetikusok segítségével összegyűjtötte a cink jótékony hatásait.
Miért van szükségünk cinkre?
A cink elengedhetetlen az egészségünk fenntartásához. Amy Goodson regisztrált dietetikus szerint létfontosságú szerepe van számos testi funkció működésében, beleértve az immunrendszert, de segíti a sebgyógyulást, egyensúlyban tartja a hormonháztartást, nők esetén pedig a várandóság ideje alatt nélkülözhetetlen. A rengeteg jótékony hatása mellett megfázás esetén segít hamarabb meggyógyulni: csökkentheti a légzőszervi betegségek, például a megfázás vagy a köhögés tüneteinek időtartamát és súlyosságát.
Ez is érdekelhet! 4 fontos tápanyag, amiből sokkal többet kellene fogyasztanunk
Honnan tudjuk, hogy elég cinket viszünk be szervezetünkbe?
A dietetikusok által javasolt napi mennyiség nők számára 8 mg, férfiak számára pedig 11 mg. Várandóság és szoptatás idején valamivel több, összesen 11-12 mg bevitele szükséges. Ha rendszeresen fogyasztunk cinket tartalmazó ételeket, nem kell aggódnunk, hiszen minden bizonnyal elegendő nyomelemet viszünk be szervezetünkbe. Goodson szerint csak 8 dkg marhahús 5 mg cinket tartalmaz, ami már fedezi az ajánlott napi bevitel nagy részét (férfiak esetén a felét).
A nyomelemet tartalmazó ételek
Fotó: Shutterstock
Szerencsére cink rengeteg finom ételben megtalálható, így nem kell sem szenvednünk, hogy elég cink kerüljön a szervezetünkbe. A puhatestű állatok (például osztriga) bővelkednek cinkben, így ha szeretjük a tengeri ételeket, nyert ügyünk van. Már 2 dkg friss kagyló fedezi a napi mennyiséget. A halak, a tojás, a hús és a tejtermékek is rengeteg nyomelemet tartalmaznak.
Ha vegán vagy vegetáriánus étrendet folytatunk, kifejezetten fontos, hogy odafigyeljünk a cinkbevitelünkre. Fogyasszunk hüvelyeseket, például babot vagy csicseriborsót, valamint magvakat, rizst és gabonákat. 9 dkg csicseriborsó 1,5 mg cinket tartalmaz, a lencse pedig 3,7 mg-ot, míg a zab nagyjából 4 mg-ot.
Nem minden formája szívódik fel ugyanúgy
Fotó: Shutterstock
Előfordulhat, hogy habár elegendő cinktartalmú ételeket fogyasztunk, mégsem tud olyan jól felszívódni szervezetünkben. Rebecca Russell szakértő szerint ennek okozója egy bizonyos fitinsav lehet, amely jelen van babfélékben, magvakban, dióban és gabonafélékben is. A fitinsav gátolja a vas, a kalcium és a cink felszívódását és ásványi anyag hiányt idéz elő. Éppen ezért érdemes például quertecint fogyasztása, amely a flavonoidok családjába tartozik és rendkívüli módon támogatja az immunrendszert, valamint segíti a cink felszívódását.
Ajánljuk figyelmedbe! Ez a tápanyag hiányzik az emberek több mint 60%-ának étrendjéből
Cink, mint étrendkiegészítő?
Ha ebben a formában visszük be szervezetünkbe, fontos, hogy milyen típusú és milyen márkájú tablettát választunk. Nem mindegy ugyanis, hogy táplálék vagy étrendkiegészítő formájában dolgozza fel szervezetünk, hiszen utóbbi esetén nem feltétlen szívódik fel elegendő mennyiség, sőt, akár még mellékhatásai is lehetnek. Vásárlás során ne a legolcsóbb terméket válasszuk és győződjünk meg arról, hogy a márka egy független harmadik fél bevonásával tesztelte a tablettákat.
A kapszulát mindig valamilyen étel kíséretében vegyük be, ellenkező esetben szédülést, hányingert okozhat.
Túladagolhatom a cinket?
Ugyan számtalan jótékony hatással bír, nem feltétlenül jó, ha túltelítődik szervezetünkben. Felnőttek esetén napi 40 mg-nál nem szabad többet bevinni. Szakértők szerint azonban ha tápanyag formájában fogyasztjuk, nem igazán lehet túladagolni (kivéve, ha minden nap rengeteg osztrigát eszünk).