Fermentált ételek.

5 jótékony hatás, amiért érdemes fermentált ételeket fogyasztani!

Az erjesztett ételeknek óriási divatja van mostanában, ennek okán pedig öt olyan szempontot mutatunk be, amiért érdemes fermentált élelmiszereket fogyasztani.


Tele vannak jótékony tejsavbaktériumokkal

A legtöbb fermentált élelmiszer olyan baktériumokkal rendelkezik, amelyek potenciális probiotikus hatással bírnak.

Ez azt jelenti, hogy ezek a baktériumok segíthetnek helyreállítani a bélben lévő baktériumok egyensúlyát, támogathatják az emésztés egészségét, és enyhíthetik az emésztési problémákat.

Könnyebben emészthetők

Jasmin Chew/Unsplash

Mivel a természetes cukrok és keményítők egy része már lebomlott bennük, az erjesztett élelmiszerek könnyebben megemészthetők.

Az erjesztés például a tejben lévő laktózt egyszerűbb cukrokká – glükózzá és galaktózzá – bontja le, ami laktózérzékenység esetén könnyebben emészthetővé teheti az olyan termékeket, mint a joghurt, a kefir és a sajt.

Ez is érdekelhet: Stresszmentes élet? Ha ilyen ételeket fogyasztunk, 4 hét után csökken a stressz

Javítják a tápanyagok hozzáférhetőségét

Amikor bizonyos élelmiszereket fermentálunk, akkor történetesen segítünk növelni azok egészségügyi potenciálját. Ez azt is jelenti egyben, hogy az általuk biztosított vitaminok és ásványi anyagok könnyeben elérhetővé válnak a szervezetünk számára.

Ennek oka, hogy egyes természetes vegyületek, mint például a szójababban található fitinsav, gátolhatják az olyan tápanyagok felszívódását, mint a vas és a cink. Ezen élelmiszerek fermentálásával azonban eltávolítjuk ezeket az „antitápanyagokat", így a tápanyagtartalmuk jobban elérhetővé válik számunkra. Ugyanezeket az előnyöket tapasztalták a kovász esetében is: javul az ásványi anyagok hozzáférhetősége, alacsonyabb a glikémiás reakció és jobban lebomlanak a fehérjék.

Ezenkívül a bélrendszerben lévő jótékony baktériumok fokozásával elősegíthetjük a B-vitaminok és a K-vitamin előállítására való képességüket.

Módosítják a hangulatot és a viselkedést

Gian Cescon/Unsplash

A bélrendszerrel kapcsolatos ismereteink gyorsan fejlődnek, és úgy tűnik, hogy az erjesztett élelmiszerek fontos szerepet játszhatnak a hangulatunk szempontjából. A szakemberek szerint ugyanis a probiotikus baktériumok bizonyos törzsei javíthatják a szorongás és a depresszió tüneteit.

Egy másik törzs, a Lactobacillis casei Shirota szintén befolyásolhatja a kortizol termelődését és jelentősen csökkentheti a stressz fizikai tüneteit.

Támogathatják a szív egészségét

Több kutatás szerint az egészséges fermentált élelmiszerek fogyasztása összefüggésbe hozható a szívbetegségek alacsonyabb kockázatával. Ezen mechanizmusok közé tartozhat a vérnyomás mérsékelt csökkenése és a koleszterin egyensúlyának javítása is.

Biztonságosak a fermentált élelmiszerek?

Az erjesztett élelmiszerek az emberek nagy többsége számára biztonságosak, de egyeseknél, például hisztamin-intoleranciában szenvedőknél előfordulhatnak mellékhatások. Továbbá, ha az erjesztett élelmiszerek újak számodra, vagy nem szoktál hozzá a rostban gazdag étrendhez, olyan tüneteket tapasztalhatsz, mint a puffadás vagy éppen a hasmenés.

Emellett a fermentált élelmiszerek bevezetését súlyos beteg vagy immunhiányos személyeknek háziorvos vagy egészségügyi szakember irányítása mellett szabad elvégezni.

Amennyiben magadnak készítenél fermentált élelmiszereket, mindig kövesd a recepteket, és ügyelj arra, hogy steril eszközöket használj, valamint gondosan tartsd be az erjesztési időre és hőmérsékletre vonatkozó leírásokat.

Forrás: BBC Goodfood

A figyelmetekbe ajánljuk