Segítheti a bélműködést
Valószínűleg az egészséges bélrendszer az első dolog, ami eszünkbe jut, amikor a probiotikumokra gondolunk. Erre pedig minden okunk megvan: különböző tanulmányok kimutatták, hogy a probiotikumok ígéretesek a különböző emésztőrendszeri betegségek megelőzésében vagy kezelésében. Az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet (NIH) szerint a probiotikumok megelőzhetik az antibiotikummal összefüggő hasmenést, a székrekedést, és az egyik leggyakoribb kórházi fertőzést, a Clostridium difficile-fertőzést.
De egy tanulmány szerint segíthetnek a fekélyes vastagbélgyulladás remissziójában, és mérsékelten csökkenthetik az irritábilis bél szindróma tüneteit.
Ettől függetlenül több magas színvonalú kutatásra van szükség a felsorolt előnyök megerősítéséhez, mivel sok esetben nincs elegendő bizonyíték, és sok vizsgálat eredménye eltérő volt.
Ez is érdekelhet: 5 probiotikus élelmiszer az egészséges bélrendszerhe
A stressz ellen is jó lehet
A Nature Microbiology című folyóiratban 2019-ben megjelent tanulmány kapcsolatot talált a bélmikrobiom és az életminőség között. A kérdés csak az, hogy vajon a probiotikumok segíthetnek-e?
A The Journals of Gerontology című szaklapban megjelent 2021-es tanulmány szerint a Bifidobacteriumot tartalmazó probiotikumok 12 hetes szupplementálása egészséges, 65 év feletti felnőtteknél jelentően lecsökkentette a gyulladást okozó bélbaktériumok számát, emellett jelentősen javultak az eredményeik a mentális teszteken, de a stresszértékük is látványosan lecsökkent.
Bár ebben az esetben is szükség van további kutatásokra, az eredmények azt mutatják, hogy a probiotikumok szerepet játszhatnak a mentális egészségben, különösen az idősebb felnőttek esetében.
Támogathatja a szív- és érrendszer egészségét
A Nutrients című szaklapban közzétett 2020-as áttekintés szerint a D-vitamin és a probiotikumok – főként a Lactobacillus, a Bifidobacterium és a Streptococcus – javították a szív egészségét, beleértve a lipidszintet, a gyulladást és az inzulinérzékenységet. Az is kiderült, hogy a párosával szedett kiegészítők hasznosabbak voltak, mint az önmagában szedett D-vitamin.
Egy másik, 2020-ban megjelent áttekintés szerint az erjesztett tejtermékek fogyasztása – ami probiotikus forrás – csökkentette a szív- és érrendszeri kockázatokat. Megjegyezték azonban, hogy a vizsgálatokban sokféle probiotikus törzset használtak, így az eredményeket óvatosan kell kezelni.
Megelőzheti és lerövidítheti a felső légúti fertőzéseket
Egy 2022-es áttekintés azt is megállapította, hogy a probiotikum-kiegészítés szerepet játszik a felső légúti fertőzések megelőzésében és a fertőzés időtartamának csökkentésében.
Olvasd el ezt is! 12 étel, ami helyrehozza az emésztésed egy éjszaka alatt
A fogaknak is hasznos lehet
A fogágy betegségei és a fog körüli (periodontális) betegségek az íny fertőzéséből vagy gyulladásából ered. A Probiotics and Antimicrobial Proteins című szaklapban közzétett 2020-as áttekintés szerint a probiotikumok segíthetnek a szájüreg fertőző betegségeinek, köztük a parodontitisnek és a fogszuvasodásnak a kezelésében és megelőzésében. Emellett csökkentették a betegséget okozó kórokozók szintjét is.