A téli hónapok nemcsak a hóesés, a karácsonyi hangulat és készülődés miatt számítanak különlegesnek. Ilyenkor ugyanis előkerülnek azok, a kifejezetten hideg hónapokra tartogatott receptek, amiktől igazán ünnepi hangulatba kerülhetünk. Magyarországon ezek háztartástól függően a bejgli, a zserbó, a mézeskalács, a hókifli és a gesztenyepüré lehetnek, de Európa más országaiban egészen más finomságok kerülnek az asztalra ebben az időszakban.
Panpepato, Olaszország
A panpenato diófélékből, mézből és egy kis lisztből készül
Fotó: Shutterstock
A tradicionális itáliai sütemény eredete a középkorig nyúlik vissza és a neve is innen ered. A panpenato ugyanis borsos kenyeret jelent, mivel évszázadokkal ezelőtt a gazdagság kifejezése miatt borsot is tettek a süteménybe. Ma már ezt az alapanyagot kihagyják belőle, így
az édesség jellemzően mézből, különböző diófélékből, szárított gyümölcsökből, csokoládéból és egy kis lisztből áll.
Még több téli finomság! Pikáns köret a téli hónapokra: így készül a mézben sült sárgarépa
Ráadásul az elkészítése is pofonegyszerű: mindössze össze kell keverni a hozzávalókat, hogy egy olyan sűrű masszát kapjunk, ami kívül szárazabb, belül puhább, majd 160 fokon kell készre sütni 30-40 perc alatt.
Joulutorttu, Finnország
A Joulutorttu különleges formája miatt számít ünnepi fogásnak Finnországban
Fotó: Shutterstock
A finn „karácsonyi torta” a kezdetekben egész Skandinávia területén népszerű volt, de a 19. század fordulójára csak Finnországban maradt igazán népszerű. A torta elnevezés természetesen túlzás, hiszen egy egyszerű, szilvalekvárral töltött leveles tésztáról van szó, a finn otthonokban mégis egy elmaradhatatlan édesség az ünnepek alkalmával.
A süteményt valójában
a formája teszi igazán karácsonyivá, ezt leszámítva egy teljesen hétköznapi süteményről van szó, amit manapság a szilvalekvár mellett más gyümölcsös töltelékkel is gyakran készítenek.
Yule log, Franciaország, Nagy-Britannia
A yule log eredete a középkor előtti időkig nyúlik vissza
Fotó: Shutterstock
A magyarul gyakran csak rönktortának nevezett édesség minden idők egyik legrégebbi, ma is ismert süteménye, aminek a története még a középkor előtti időkig nyúlik vissza. A téli napforduló idején összejöttek az emberek és hatalmas lakomákkal ünnepelték meg a nappalok hosszabbodását, aminek elengedhetetlen része volt a yule log.
A piskóta alapú desszert töltelékéhez általában vajat vagy mascarponét, csokoládét és tejszínt használnak, a díszítést pedig csokoládéreszelékkel és kakaóporral fejezik be.
Vasilopita, Görögország
Az újév alkalmával pénzérmét rejtenek el a vasilopitában
Fotó: Shutterstock
Kevésbé a karácsony, sokkal inkább az új esztendő hagyományos süteménye a vasilopita a görögöknél. A nevét Szent Vazulról kapta, aki a hiedelmek szerint segített a szegénynek visszaszerezni a vagyonukat, épp emiatt az édességbe a mai napig szokás elrejteni egy-egy pénzérmét, ami a szerencsét is szimbolizálja.
Ezt is olvasd el! Ha már unod a forralt bort: így készítsd el a mennyei mézeskalácsos martinit
A torta-jellegű desszert tésztájához a megszokott alapanyagok szükségesek:
liszt, cukor, tojás, sütőpor és egy kis tejszín vagy tej.
Ízesíteni általában narancshéjjal, facsart naranccsal és fahéjjal szokták, az érmét pedig a sütés előtt helyezik a süteménybe, amit december 31-én fogyasztanak el.