szendvics
Fotó: Unsplash

Illusztráció

Szendvicsbotrány Olaszországban: két euróba kerül, hogy kettévágjanak egy szendvicset?

Az olasz kávézóban tapasztalt jelenség felháborította az internet népét: egy vendégnek két eurót kellett fizetnie azért, hogy félbevágják szendvicsét.



Olaszország északi részén, a Comói-tónál egy férfi szokatlan tételt fedezett fel a számláján, miután barátnőjével betértek egy kávézóba – számol be róla a The Guardian.

A vendég, aki elmondása szerint csak meg szerette volna osztani szendvicsét barátnőjével, a számla kikérésekor egy szokatlan tételre figyelt fel: két eurót számláztak ki neki „diviso a metá”, azaz „felezés” címszó alatt. A férfi ezt követően az internethez fordult a furcsa jelenség kapcsán, nem sokkal később pedig már az olasz újságok is felkapták a történteket.

Az esetre a Bar Pace nevű vendéglátóhelyen került sor, akik azzal indokolták az extra költséget, hogy

„a szendvics kettévágása időbe telt nekünk, a plusz munkát pedig meg kell fizetni.”

Innentől a történet kicsit harciasabb hangulatot öltött. A férfi helyben ugyan nem panaszkodott, de utólagosan azzal érvelt, hogy „a szóban forgó szendvics amúgy is két szeletben érkezett volna”. Cristina Biacchi, a hely tulajdonosa erre az alábbi módon reagált:

Egy helyett két alátétet kellett kihelyeznünk, valamint egy helyett két tányérra kellett felszolgálnunk a szendvicset, emiatt pedig a mosogatás ideje is kétszer annyiba telt.
\u00e9tterem, vacsora, vend\u00e9gl\u00e1t\u00e1s

Illusztráció

Fotó: Unsplash

Biacchi valószínűleg jobban is megindokolhatta volna a felárat, mivel a nagyközönség felháborítónak találta ezt a „mondvacsinált” indokot.

Például, ha ki szeretnék kerülni azt, hogy két ember két fogás helyett csak egyet rendeljen, feltüntetthették volna, hogy egy fél szendvicsért kicsivel több pénzt kér el a kávézó. Így például felszámlázhatták volna két fél-szendvicset a vendégeknek.

Ez is tetszhet: Megdrágultak a repülőjegyek Olaszországban, a kormány ársapkát tett rájuk

Az extra költségek jelensége egyébként egyáltalán nem újszerű. Az éttermek általában nem szeretik például, ha általunk hozott bort szeretnénk fogyasztani az asztalnál. Ám az Egyesült Királyságban bizonyos helyek megengedik a vendégeknek, hogy saját bort hozzanak. Ilyen esetben egy 20 fontos (nagyjából 8900 forintos) „dugóhúzási” díjat számláznak ki a vendégeknek – az, hogy ez mennyire fair, persze egy vitatott kérdés.

Azért nem mindegyik különdíj ennyire megosztó. Az országban vannak olyan vendéglátóhelyek is, akik borsos árú „élőzene díjat” írnak fel azoknak, akik egy koncert ideje alatt tartózkodnak náluk. Ez gyakorlatilag egy koncertjegyet jelent, ami végső soron egy jogos felárnak számít, hiszen nem a hangszóróból szólt az esti zene: élő zenészek szórakoztatták a vendégeket.

Vendéglátás tekintetében a kétes extra költségek Mekkájának viszont valószínűleg az Egyesült Államok tekinthető. Európával ellentétben a nyugati országban kicsit máshogyan működnek a számlák, amit néhányan ki is használnak.

Mivel minden tagállamnak gyakorlatilag külön adószabályzata van, ezért általánosságban elterjedt módszer, hogy az éttermekben, bárokban, kávézókban a nettó árat tüntetik fel a számlán, nem pedig az adókkal terhelt bruttót. Ezzel pedig több vendéglátóhely is megpróbálhat trükközni, így például „koncessziós díjak” vagy „helyszíni díjak” néven futó tételek által kísérelnek meg egy kicsivel több pénzt begyűjteni a vendégektől.

Érdekes lehet számodra: A turisták miatt változtatták meg ennek a kis olasz városnak a szokásait

Persze szervízdíjat jogosan kérhetnek el a helyek a helyben fogyasztó vendégektől, de úgy tűnik, az internet az olaszországi szendvics ügyben egyöntetűen a vendég oldalára állt.

Biacchi végül még hozzátette:

Ha helyben jelezted (a vendég) volna, hogy problémád van a díjjal, egyszerűen elengedtük volna és nem lett volna belőle ekkora felhajtás.

Ez a kijelentés persze szintén vitatható: miért csak az részesüljön kedvezményekből, aki kérdőre vonja a személyzetet?

A figyelmetekbe ajánljuk