A LiveScience feszegeti azt a kérdést, amely régóta lázban tartja a kutatókat és a hétköznapi embereket egyaránt: mennyi galaxis létezhet az univerzumban a Tejútrendszeren kívül? A világegyetem egyik alapvető fizikai törvényszerűsége, hogy a nagyobb testek bevonzzák a kisebbeket. Ez azért különösen fontos, mert például
a mi Tejútrendszerünk is – amelynek a kiterjedése nagyjából 100-200 ezer fényév – már több törpegalaxist is magába olvasztott az évmilliók során.
Ez is érdekelhet! 5 állítás, ami miatt valószínű lehet a Földön kívüli élet
Ez a jelenség rendszeresen lejátszódik a világűrben, így nem lehet pontosan meghatározni, hogy mennyi galaxis kering a világegyetemben. Egyrészt a kisebbek folyamatosan eltűnnek a nagyobbak gravitációs ereje miatt, másrészt léteznek olyan, halvány galaxisok is, amelyeket nem láthatunk.
A Tejútrendszer csak egy apró szelete az univerzumnak
Fotó: Erwan Hesry/Unsplash
A harmadik ok, amiért a tudósok nem tudnak pontos számot mondani az, hogy a jelenlegi technikai felszerelések csak egy bizonyos pontig látunk el.
A jelenleg ismert egyik legtávolabbi galaxis a 13,4 milliárd fényévnyire fekvő GN-z11, ami nagyjából 400 millió évvel az ősrobbanás után alakult ki.
Az univerzum általunk is megfigyelhető része mindössze az, ahonnan a fény már eljutott a Földre, és így mi is látjuk
– mondja a portálnak Kai Noseke, az Európai Űrügynökség egyik munkatársa.
A számok alapján az univerzum kiterjedése jelenleg 46 milliárd fényév. Ennek mi a 3 százalékát tudjuk vizsgálni.
Ám a szakértők szerint ebből a három százalékból már le lehet vonni következtetéseket arra vonatkozóan, hogy mennyi galaxis lehet a világegyetemben.
Ezt is olvasd el! 5 hajmeresztő tény az univerzumról, amitől biztosan összezavarodsz majd!
Ha abból indulunk ki, hogy mennyi galaxist látunk a közelünkben, és ezt kivetítjük az egész univerzumra, akkor az alsó határ 100 milliárd körül mozog. De ennél valószínűbb, hogy sokkal több, akár 200 trillió galaxis is lehet az űrben.