Azzal mindannyian tisztában vagyunk, hogy a Föld, a Nap és a Tejútrendszer is forog – egy magyar tudósok által kifejlesztett új modell szerint viszont könnyen lehet, hogy az egész univerzum pörög körülöttünk. Ha ez beigazolódik, az megoldhatja a kozmológia egyik legnagyobb problémáját.
Az univerzum folyamatosan tágul, de hogy pontosan milyen gyorsan, az vitatott kérdés. A kozmológia egyik legnagyobb problémája az, hogy két különböző mérési módszer két nagyon különböző sebességet ad eredményül – ezt a súlyos ellentmondást Hubble-feszültségnek nevezik.
Ennek kiküszöbölésére egy új tanulmány során magyarországi és amerikai fizikusok egy kis forgással egészítették ki az univerzum egyik modelljét, ez a változás pedig nem várt eredményeket szült.
Ez is érdekelhet! A tudósok szerint minél hamarabb meg kell oldanunk a holdi időszámítás problémáját
Legnagyobb meglepetésünkre azt találtuk, hogy a forgással kiegészített modellünk feloldja a paradoxont anélkül, hogy ellentmondana a jelenlegi csillagászati méréseknek
– mondta Szapudi István, a University of Hawaii tudósa.
A csoport számítása szerint a teljes univerzumnak több trillió évbe telhet egyetlen forgás – és tekintve, hogy még 14 milliárd évnél is fiatalabb, nagyon hosszú út áll előtte, hogy befejezze az első teljes kört.
Illusztráció
Fotó: Shutterstock
Ahogy a Science Alert kiemeli, a forgó világegyetem gondolata egyébként nem előzmények nélküli: egy nemrégiben készült tanulmány már pedzegette a lehetőséget magyarázatul arra, hogy a galaxisok hajlamosak egyforma irányba forogni. Márpedig egy teljesen statikus univerzumban ennek az aránynak nagyjából 50-50-nek kéne lennie.
A kutatás a Monthly Notices of the Royal Astronomical Society című folyóiratban jelent meg.
Ha tovább olvasnál: Ez lehet az első lépés a Mars benépesítéséhez
A világmindenség gyorsulva tágulását a tudósok valamiféle sötét energiának tulajdonítják, melynek vizsgálata lehetetlen, ugyanis azt feltételezik róla, hogy nem bocsát ki, nem ver vissza és nem is nyel el fényt. Egy amerikai fizikus, Dr. Richard Lieu azonban nemrégiben új fényt vetett a világegyetem működésére, méghozzá egy olyan elmélettel, amelyhez nincs szükség sem sötét energiára, sem sötét anyagra.