Bár a mai napig több a kérdés, mint a válasz az univerzummal kapcsolatban, egy teória hosszú ideje tartja magát: mégpedig az, hogy a világmindenség gyorsulva tágul. Ezt a tudósok valamiféle sötét energiának tulajdonítják, melynek vizsgálata lehetetlen, ugyanis azt feltételezik róla, hogy nem bocsát ki, nem ver vissza és nem is nyel el fényt. Egy amerikai fizikus, Dr. Richard Lieu azonban most új fényt vet a világmindenség működésére, méghozzá olyan elmélettel, amelyhez nincs szükség sem sötét energiára, sem sötét anyagra.
A Psych számol be az Alabama Egyetem kutatójának új felvetéséről, ami szerint akár az is elképzelhető, hogy a világegyetem nem egyetlen, látványos ősrobbanással indult, hanem több, időben elszórtan történő szingularitás formálta a teret és az időt.
A feltevés szerint
ezek az események „mini ősrobbanásokként” hirtelen anyag- és energialökéseket hoztak létre, amelyek nyomán kialakult az univerzum jelenlegi szerkezete és tágulási sebessége.
Az elmélet szerint a kvantumvákuumból származó részecskék hatása alakította a teret és az időt
Fotó: Shutterstock
Az elmélet lényege, hogy ezek a kvantumvákuumból származó, hirtelen megjelenő és eltűnő részecskék úgynevezett negatív nyomást gyakorolnak a téridőre – épp úgy, ahogyan azt eddig a sötét energiáról gondoltuk.
Csakhogy ebben az esetben nincs szükség semmiféle rejtett, megfoghatatlan energiamezőre:
a magyarázat a kvantumfizika világában, a vákuum finom rezdüléseiben rejlik.
Lieu számításai szerint ez az új modell számszerűen is igazolható, és kompatibilis az eddigi csillagászati megfigyelésekkel, például a galaxisok eloszlásával vagy a kozmikus mikrohullámú háttérsugárzás mintázatával.
Ez is érdekelhet! Egy új elmélet szerint a sötét energia nem is létezik
Ha elmélete beigazolódik,