Illusztráció a sötét anyagról
Fotó: Shutterstock

A sötét anyag tömege ismeretlen, de azt tudjuk, hogy nem haladhat meg egy határértéket

Kutatás bizonyítja: a túl nehéz sötét anyag darabjaira szakítaná az univerzumot

Még belegondolni is szédítő, hogy az általunk ismert univerzum mindössze 5 százaléka tevődik össze olyan anyagokból, melyek láthatók. A kutatók szerint a világegyetem 95 százaléka teljesen sötét: a számítások alapján a világmindenség 69 százalékát a sötét energia, a maradék 26 százalékot pedig a sötét anyag alkotja. Utóbbiról most sikerült bebizonyítani, hogy ha túl nehézzé válna, az egyszerűen széttépné az univerzumot.

A sötét anyag előtt a mai napig megdöbbenve állnak a tudósok, és a létezésével kapcsolatban továbbra is több a kérdés, mint a tudományos tény. Ennek elsősorban az az oka, hogy az univerzum 26 százalékát alkotó anyag egyszerűen nem látható: nem bocsájt ki fényt és nem is veri vissza azt, de az elektromágneses hullámokra sem reagál.

Még több érdekesség a világűrből! Vérfagyasztó forgatókönyvek: 4 teória az univerzum lehetséges végéről

Ez azt jelenti, hogy a sötét anyag jelenleg nem vizsgálható, a puszta létezése is csupán egy feltételezés.

Annak ellenére, hogy egy teóriáról van szó, tudományos körökben széles körben elfogadott tény, hogy az ismeretlen anyag létezik. Ebből kifolyólag a csillagászok folyamatosan vizsgálják is a tulajdonságait, és egyre megdöbbentőbb eredményekre jutnak.

Illusztr\u00e1ci\u00f3 a s\u00f6t\u00e9t anyagr\u00f3l

Ha a sötét anyag túl nehézzé válna, abba az univerzum is beleroppanna

Fotó: Shutterstock

A Space beszámolója szerint a sötét anyag tömegét eddig csak 10 és 1000 gigaelektronvolt közötti tartományban vizsgálták. Ez annyit jelent, hogy az ismeretlen részecskék súlyát az általunk ismert legkisebb és legnagyobb energiamennyiség között próbálták meg meghatározni.

Ám mivel ebben az intervallumban nem lehetett érzékelni, a kutatók azt feltételezik, hogy a sötét anyag vagy könnyebb, vagy nehezebb, mint bármilyen atomi részecske, amit ismerünk.

Csakhogy a különböző számítógépes modellezések alapján a sötét anyag nem haladhat meg egy bizonyos energiamennyiséget és tömeget. Ez pedig egészen pontosan a 125 gigaelektronvolt.

Ezt is olvasd el! A Földnél is nagyobb, zöld villámokat szóró viharok tombolnak a Jupiteren

A portál beszámolója szerint ugyanis még a legmodernebb modellek is azt jelezték, hogy ekkora tömeg mellett az anyagnak egyszerűen darabjaira kéne szakítania az univerzumot.

Ebből pedig arra következtetésre jutottak, hogy a sötét anyag könnyebb mindennél, amit az univerzumban ismerünk.


A figyelmetekbe ajánljuk