Habár a Mars terraformálása évtizedek óta foglalkoztatja az emberiséget, amikor szóba kerülnek az ehhez szükséges tényleges lépések és fizikai körülmények, az erőfeszítés elérhetetlennek tűnik. A Kim Stanley Robinson Mars-trilógiájához hasonló ábrázolások egyszerűen vadul irreálisak. Ahhoz, hogy a Földhöz hasonló körülményekhez akár csak távolról is hasonlítson a Marson elképzelt élet, hatalmas mennyiségű erőforrást kellene a vörös bolygóra szállítani. Ez a következtetése annak a tanulmánynak, amelyet Leszek Czechowski, a Lengyel Tudományos Akadémia munkatársa mutatott be egy konferencián.
A Mars terraformálásának energiaproblémái című írás azt járja körül, hogy milyen gázra lenne szükség ahhoz, hogy a Mars légkörét elfogadható nyomásszintre hozzuk. Mint Dr. Leszek Czechowski rámutat, az ember testében lévő víz a Mars jelenlegi nyomása mellett azonnal forrni kezdene. Ez az jelenti, hogy az egész bolygón mindenkinek speciális védőruhát kellene viselnie.
A bolygó bizonyos helyei azonban közelebb vannak ahhoz a nyomásszinthez, amelyet a földi légköri nyomás körülbelül tizedére becsülnek, ahol a víz csak 50 fokon forrna fel (ami jóval az átlagos testhőmérséklet felett van).
A Marson jelenleg a Hellas Planitiában, a bolygó „alföldjén” találunk ehhez közeli nyomásszintet, ahol az átlagos nyomás körülbelül százada a földi tengerszintnek, és csak tizede annak, ami ahhoz szükséges, hogy az ember ne forrjon azonnal halálra, ha a bőre ki van téve a légkörnek.
A tudós több más lehetséges forgatókönyvet is említ, például azt, hogy a bolygó átlagos légköri nyomását a földi tengerszint szintjére emeljük, ez azonban természetesen rendkívül energia- és tőkeigényes folyamat, és rengeteg erőforrás is kell hozzá.
Ezt is olvasd el! Úgy tűnik, végre tudjuk, hogy mitől vörös a Mars
Illusztráció
Fotó: Shutterstock
De vajon onnan szereznénk be ezt a sok anyagot a megújult légkörhöz? Dr. Czechowski szerint erre a Kuiper-öv lenne a legjobb választás: az itt keringő aszteroidák előnye, hogy viszonylag közel vannak a Marshoz. A Földhöz hasonló légkör kialakításához azonban rengeteg vízre és nitrogénre is szükségünk lesz.
Az Oort-felhő, amely több milliárd jeges égitestet tartalmazhat, elég anyaggal rendelkezik a Mars légkörének ellátásához, ennek megvalósítása azonban 15 ezer évbe telne.
A Science Alert írásából kiderül: a tudós végső következtetése, hogy valahonnan elegendő anyagot kell szerezhetünk ahhoz, hogy olyan szintre növelhessük a Mars légköri nyomását, ami már az emberek számára is elviselhető lenne. És bár ennek elméleti alapjai megvannak, még rengeteg kérdést kell körbejárnunk a gyakorlati megvalósítás előtt.
Figyelmedbe ajánljuk! A Mars vízkészleteket rejthet 11 kilométerrel a felszíne alatt