Mars
Fotó: Shutterstock

A Mars vízkészleteket rejthet 11 kilométerrel a felszíne alatt

Ikuo Katayama, a Hirosimai Egyetem kutatója és Yuya Akamatsu, a japán Tengeri Geodinamikai Kutatóintézet munkatársa új bizonyítékot találtak arra, hogy a Mars mélyén folyékony víz található. Ez megerősíti a bolygóval kapcsolatban azt a feltételezést, hogy élet alakulhatott ki rajta – olvasható az Interesting Engineering oldalán.


A tudósok a marsrengések során észlelt szeizmikus (földrengéssel kapcsolatos) hullámsebességek alapján már 2024-ben azt állították, hogy a Mars felszín alatti része 7,1 és 12,4 mérföld (11,5 és 20 km) mélységben folyékony vizet tartalmaz.

Számos tanulmány utal arra, hogy az ősi Marson több milliárd évvel ezelőtt víz volt. A mi modellünk azonban folyékony víz jelenlétét jelzi a mai Marson

– mondta Katayama egy nyilatkozatában.

A korábbi kutatásokhoz hasonlóan ez a legújabb tanulmány is a Seismic Experiment for the Interior Structure (SEIS) műszer által gyűjtött szeizmikus adatokra támaszkodik. A SEIS a NASA InSight küldetésének része volt, és ekkor működött elsőként a világon szeizmométer a Marson. Ez a gép képes volt a talajmozgás folyamatának időbeli változásait rögzíteni és 2018 és 2022 között vizsgálta a vörös bolygó felszínét.

Az új kutatás a föld alatt terjedő hullámokra összpontosított. Ezeknek elemzésével a szeizmométerek meghatározhatták a föld alatti anyagok, például a kőzet vagy a víz sűrűségét és összetételét. A folyamat úgy néz ki, hogy a tudósok megmérik, hogy a hullámok milyen erősek és mennyi idő alatt érik el a műszert, és ezzel támpontokat adnak arról, hogy mi található a Mars felszíne alatt.

Az eredmények – habár szorosan illeszkednek a korábbi tanulmányokhoz – megkérdőjelezték a régebbi állításokat. A japán kutatók szerint a porózus kőzetben víz található, amely 6 és 12 mérföld (10 és 20 kilométer) közötti mélységben kitölti a repedéseket és üregeket.

A figyelmetekbe ajánljuk