a Mars felszíne
Fotó: Shutterstock

Furcsa foltokat kapott lencsevégre a NASA műholdja a Marson, akár vízről is szó lehet

A NASA műholdja fagyott, bab formájú foltokat észlelt a Mars homokdűnéi között. A furcsa felfedezés segíthet megállapítani, hogy volt-e valaha is elég víz a Marson az élet fennmaradásához.


A szóban forgó babszerű foltok valójában fagyott homokdűnék a Mars északi féltekéjén – a NASA Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) nemrég közzétett fotóján felülnézetből láthatók az alakzatok. A 2022 szeptemberében készült és 2024 decemberében nyilvánosságra hozott felvételeken a dűnék meglepően mozdulatlannak tűnnek, holott alapesetben a Marson és a Földön is vándorolnak a szél miatt.

A képen látható dűnéket azonban fagyott szén-dioxid borítja, ez pedig egészen a marsi tavasz beköszöntéig megakadályozza a homok mozgását, írja a Live Science.

foltok a Mars felsz\u00edn\u00e9n

Babszerű fagyott foltok a Mars felszínén

Fotó: NASA/JPL-Caltech/University of Arizona

A fagyott homokdűnékről készült képek segíthetnek a tudósoknak megfejteni, hogy létezett-e valaha víz a bolygó felszínén elég hosszú ideig ahhoz, hogy kifejlődhessen és fennmaradhasson az élet.

Annak tanulmányozása, hogy a fagyott szén-dioxid szintje hogyan változik a különböző marsi évszakok során, további részleteket tárhat fel a bolygó kiszámíthatatlan éghajlatáról. Ha pedig kiderül, hogy valaha voltak olyan időszakok, amikor az éghajlat lehetővé tette a folyékony víz jelenlétét, akkor nagy a valószínűsége annak, hogy a Marson mikrobiális élet is létezhetett – és talán még mindig ott rejtőzik valahol.

A figyelmetekbe ajánljuk