Sok szempontból számít rekordernek a Szaturnusz a Naprendszerünkön belül: egyrészt ennek a bolygónak van a legtöbb holdja, egészen pontosan 146, másrészt ezek közül az egyiken szinte bizonyosan megtalálható minden feltétel, ami az élethez szükséges – derül ki egy új kutatásból, amit a Space szemlézett.
Annak ellenére, hogy az Enceladus nevű hold méltánytalanul kevés figyelmet kap, a tudósok szemében az összes ismert égitest közül a Szaturnusz ezen holdján a legvalószínűbb az élet jelenléte.
Még több hír a világűrből! Több mint 100 aszteroidát fedezett fel a Mars és a Jupiter között a NASA űrteleszkópja
A Cassini űrszonda 2005 óta vizsgálja a nem mindennapi égitestet, amelynek a felszíne alatt minden bizonnyal egy hatalmas óceán húzódik meg – egy olyan víztömeg, amelynek minden esélye megvan arra, hogy földön túli életet találjanak benne. S ha mindez nem lenne elég,
az Enceladuson bizonyíthatóan óriási gejzírek is találhatók, amiken átrepülve a Cassini kimutatta, hogy a vízben szerves anyagok, például metán, szén-dioxid és ammónia is van.
Az Enceladus felszínén aktív gejzírek találhatók
Fotó: Shutterstock
A legújabb kutatások szerint azonban a Szaturnusz holdján nemrégiben találtak egy különös foltot is, ami további kérdéseket vet fel. A rendkívül apró folt ugyanis időről időre felbukkan, majd újra eltűnik.
Amikor egymás mellé raktunk több, különböző időben készült képet, azt vettük észre, hogy az alig egy kilométer széles, sötét folt periodikusan jelenik meg az Encladus felszínén
–idézi a portál Cynthia B. Phillips geológust.
A legvalószínűbb feltételezésünk az, hogy ez valamilyen kráter. Amiatt lehet sötétebb, mert valamilyen sötétebb anyagdarab csapódhatott a hold felszínébe. A képeken vagy azt látjuk, hogy ennek a becsapódó objektumnak ott maradt egy része, vagy azt, hogy a becsapódás során feltárult a felszín alatt húzódó jég
Ez is érdekelhet! A sötét anyag már az ősrobbanás előtt is létezhetett
A szakértők szerint ahhoz, hogy pontosabb képet kapjanak az Enceladuson zajló eseményekről további vizsgálatokra van szükség, melyek akár végérvényesen is bizonyíthatják, hogy az égitesten valóban megtalálhatók az élet nyomai.