Szaturnusz
Fotó: Shutterstock

A bolygó gyűrűi akár 4,5 milliárd évesek is lehetnek

Több milliárd évet tévedhettünk a Szaturnusz gyűrűinek korát illetően

Az utóbbi időszakban az űrkutatás elsődleges területe a hozzánk közeli bolygókra összpontosult: egyre közelebb kerülünk ahhoz, hogy újra ember lépjen a Hold felszínére és a Mars-kutatások is gőzerővel zajlanak. Ennek ellenére a tőlünk távolabbi égitestek is legalább annyi izgalmas felfedeznivalót kínálnak, mint a közeli bolygók. Ilyen például a Szaturnusz is, amit elsősorban a látványos gyűrűiről ismer mindenki – ám egy új kutatás szerint egészen mostanáig rosszul tudtuk ezeknek a gyűrűknek a korát.


Az, hogy egy bolygó körül a keringő törmelékből és a leszakadó holdakból származó anyagokból gyűrűk alakulnak ki nem egyedülálló az univerzumban – de a Naprendszerünkben csak a Szaturnusz rendelkezik ennyire kiterjedt és látványos gyűrűkkel.

Még több érdekesség a világűrből! A sötét anyag már az ősrobbanás előtt is létezhetett

Jelentős tudományos konszenzus övezi azt az elméletet, miszerint a bolygó nagyjából a Nap születése után 10 millió évvel, körülbelül 4,5 millió évvel ezelőtt keletkezett. Eddig nagyjából abban is egyetértés volt a tudósok között, hogy a Szaturnusz gyűrűi viszonylag fiatal jelenségnek számítanak, a szakértők 2-300 millió évesre becsülték őket.

Ez a teória azonban most megdőlni látszik, ami teljesen megváltoztathatja azt, amit eddig az égitestről gondoltunk – írja az IFL Science.

Szaturnusz

A gyűrűket alkotó anyagok folyamatosan ki vannak téve a bolygó gravitációs erejének

A gyűrűk életkorát egészen mostanáig az alapján határozták meg, hogy mennyi úgynevezett sötét mikrometeorid anyag található bennük. Tekintve, hogy ezek száma folyamatosan nő, ezért a tudósok sokáig azt hitték, hogy fiatal gyűrűkről van szó, ami magyarázhatja azt is, hogy miért ennyire szabályosak a bolygót körbeölelő jelenségek.

Csakhogy az új kutatás szerint

ezek a sötét mikrometeoridok semmit nem árulnak el a bolygó gyűrűinek életkoráról.

A kutatócsoport szerint ugyanis a gyűrűk folyamatosan ki vannak téve a Szaturnusz gravitációs erejének, az elektromágneses tér húzó hatásának és más fizikai törvényszerűségeknek, ezért a bennük található anyag összetétele is állandóan változik.

Ez is érdekelhet! Nagyon hasonlít a Tejútrendszerre a NASA által megfigyelt formálódó galaxis

Ha a kor meghatározásánál csak azt vesszük figyelembe, hogy mennyi a sötét mikrometeoridok aránya, egy hamis képet kapunk a gyűrűk keletkezésének valódi idejéről. Ennél sokkal összetettebb számolásokra, sokkal érzékenyebb adatokra van szükség ahhoz, hogy a gyűrűk valódi korát képesek legyünk meghatározni

– idézi a portál a tanulmány szerzőit, akik szerint az is előfordulhat, hogy a bolygó gyűrűi egyidősek magával a Szaturnusszal, tehát 4,5 millió évesek is lehetnek.

A figyelmetekbe ajánljuk