Az IFL Science számol be Alexander Do kutatásáról, amit a Baylor Egyetemen végzett. Az alváskutató három különböző csoportba osztott 90 embert, akiket több héten keresztül vizsgáltak.
Ezt is olvasd el! Rémálmoktól szenvedsz? A tudomány szerint elég egyetlen zongoraakkord, hogy elmúljanak
Az egyik csoportba tartozók későn, hajnali kettőkor feküdtek és fél nyolckor keltek, a másik csoport tagjai viszont fél tizenegykor bújtak ágyba és ugyanúgy fél nyolckor keltek. A harmadik társaság pedig a szokásos, napi rutinjának megfelelő időt töltött alvással.
A későn fekvő csoportnál ez számokban azt jelentette, hogy átlagosan 37 perccel kevesebbet aludtak, mint amennyit megszoktak, míg a korán fekvők esetében 46 perccel többet töltöttek ágyban a szokásosnál.
A több alvás a szociális készségeinket is javítja
Fotó: ShutterstockA kutatásban résztvevőket arra kérték, hogy vezessenek naplót, melyben kitérnek az alvás utáni fizikai állapotukra, a napközben érzett fáradtság szintjére és általánosan a hogylétükre.
A kevés alvás negatív következményeivel sok kutatás foglalkozik, de azzal kevesen, hogy milyen pozitív hatásai lehetnek a megfelelő mennyiségű pihenésnek. A beszámolókból egyértelműen kiderül, hogy azok, akik 46 perccel többet aludtak, vidámabbak, kiegyensúlyozottabbak és összességében elégedettebbek voltak, mint azok, akik kevesebbet
– idézi a portál a tanulmányt, ami egy meglepő eredményt is feltárt: azok, akik többet alszanak az úgynevezett proszociális viselkedésben is jobban teljesítenek.
Ezt is olvasd el!Neked is kipattan a szemed az ébresztő csörgése előtt? Ez az oka!
Ez azt bizonyítja, hogy a megfelelő alvásnak sokkal szélesebb körben érzékelhető a pozitív hatása. Azok, akik kipihentek voltak, szívesebben vettek részt közösségi eseményekben, szívesebben segítettek másoknak és könnyebben teremtettek kapcsolatot másokkal.