A napi rutinunk elengedhetetlen része a megfelelő mennyiségű, legalább 7 órányi alvás, ennek hiánya komoly egészségügyi problémákhoz is vezethet. Már csak egyetlen alvás nélkül töltött nap is teljesen felborítja szervezetünket. Mutatjuk, milyen tünetek jelentkeznek ilyenkor.
Egy 19 éves Youtuber augusztusban élőben közvetítette kísérletét, miszerint, megpróbálja megdönteni az alvás nélkül eltöltött leghosszabb idő, azaz 453 óra rekordját. A követői 250 óra elteltével aggodalmukat fejezték ki az online tartalomgyártó, Norme iránt, aki végül 264 óra után feladta a küzdelmet. Próbálkozását annyira veszélyesnek titulálták, hogy több platform is letiltotta – írja a Science Alert. A Guiness Rekordok könyve 1997 óta a magas egészségügyi kockázatai miatt nem jegyzi az alvásmegvonásos rekordokat. Az utolsó világcsúcsot, ami bekerült a könyvbe, Robert McDonald állította fel 1986-ban. Összesen 453 órát, azaz 18 napot és 21 órát töltött ébren.
Tudósok szerint a felnőtteknek átlagosan napi 7 óra alvásra van szükségük. A rendszeres alvásmegvonás olyan betegségeket idézhet elő, mint a diabétesz, depresszió, de növeli a szívroham és a sztrók kockázatát is.
Ez is érdekelhet! Mi az oka az alvás közbeni beszédnek?
Az alvás tehát elengedhetetlenül fontos az egészségünk számára, hiszen ilyenkor pihen és töltődik fel a szervezetünk. Az alvásfázis első három szakaszában a paraszimpatikus idegrendszer lép működésbe: csökkenti a szívverést és a vérnyomást. Az alvás utolsó szakaszában következik a REM-fázis, amely növeli a szívverést és szemmozgást (ebben a szakaszban álmodunk). A REM-fázis olyan kognitív funkciókért felel, mint a kreativitás, tanulás és memória.
Fotó: Shutterstock
Az alkohol és kávé lefekvés előtt megzavarhatja az alvási ciklust, ezért a szakemberek óva intenek fogyasztásuktól. Az alvásmegvonás lehet akut és krónikus, előbbi akár 1-2 nap alatt kialakulhat. Habár nem tűnik sok időnek, már 24 óra alvás nélkül is jelentős mértékben növeli a különböző egészségügyi problémák kialakulásának kockázatát és olyan tünetek jelentkezhetnek, mint a szem alatti sötét karikák, irritáltság, koncentrációs zavar vagy megnövekedett étvágy.
Ajánljuk figyelmedbe! 5+1 étel, amitől jobban aludhatunk
A második napon a tünetek intenzívebbé válnak, valamint megjelenhetnek viselkedési zavarok és kognitív funkciózavarok. A szervezet alvás iránti igénye megnövekszik, ezért mikroalvásokat vezet be, melyek nagyjából 30 másodpercig tartanak. Ebben a szakaszban az éhségérzet megnövekszik, az egész szervezetben gyulladás (SIRS, azaz szisztémás gyulladásos válaszszindróma) alakul ki, valamint csökken az immunrendszer védekezőképessége. A szervezet a harmadik napon már kétségbeesetten pihenni akar, így a mikroalvások hosszabb ideig tartanak. Ekkor már hallucináció is tapasztalható és megszűnik a realitás érzékelése is.
Negyed napon a tünetek felerősödnek, fizikai fájdalmak jelentkeznek. Az alvásmegvonásból való felépülés változó, van, akinek elég egy éjszaka és van, akinek napokba vagy akár hetekbe telik, míg regenerálódik a szervezete. Tanulmányok szerint azok, akik rendszeresen éjszaka műszakban dolgoznak, átlagosan 1-4 órával kevesebbet alszanak, mint azok, akik napközben tevékenykednek, így az éjszakai munkavégzés növeli a korai halálozás kockázatát.