Egy 36 rémálom-rendellenességgel diagnosztizált páciensen végzett kutatás kimutatta, hogy az egyszerű zeneterápia csökkentheti a rossz álmok gyakoriságát, írja a Science Alert.
Tekintettel arra, hogy nem igazán értjük, hogyan és miért hoz létre agyunk álmokat alvás közben, a krónikus rémálmok kezelése hatalmas kihívást jelent. Ennek ellenére az elmúlt években komoly előrelépés történt a kutatás terén.
Ez is érdekelhet! 6 tipp, amivel búcsút inthetsz a nyomasztó rémálmoknak
Kapcsolat van az álmokban megélt érzelmek típusa és az érzelmi jólétünk között
– magyarázta Lampros Perogamvros pszichiáter, a Genfi Egyetem munkatársa 2022-ben, az eredmények publikálásakor.
E megfigyelés alapján jött az ötlet, hogy az álmaikban megjelenő érzelmek manipulálásával segíthetnénk az embereken. Ebben a tanulmányban megmutattuk, hogy a rémálmoktól szenvedő betegeknél csökkenteni tudjuk az érzelmileg nagyon erősen negatív álmok számát.
A tudósok megállapították, hogy ha olyan hangokat játszanak le alvás közben, amelyeket az emberek valamilyen boldog ingerhez társítanak, az az álmodó alanyoknál segít a pozitív érzés megerősítésében.
A páciensek alvás közben fejhallgatót viseltek, amelyen keresztül a C69 akkordot játszották le nekik 10 másodpercenként a REM-fázis alatt, ekkor a legvalószínűbbek ugyanis a rémálmok. A vizsgálat végére a csoport rémálmainak száma szignifikánsan lecsökkent, sőt, az alanyok a boldog álmok nagyobb rendszerességéről is beszámoltak.
Ha tovább olvasnál: Nehezen alszol el? Íme, 5 könnyedén használható tipp, ami segít a pihentető alvásban
Számunkra, kutatók és klinikusok számára ezek az eredmények nagyon ígéretesek mind az alvás alatti érzelmi működés tanulmányozása, mind pedig az új terápiák kifejlesztése szempontjából
– mondta Perogamvros a Current Biology című folyóiratban publikált tanulmányról.