Az éjszakai rémálmok sokak számára zavaróak és kellemetlenek lehetnek, hiszen hatással lehetnek a hangulatunkra és akár az egész napunkra. Jó hír, hogy számos tudományosan alátámasztott módszer létezik, amelyek segíthetnek az ilyen élmények csökkentésében
.
Relaxáció, meditáció
A stressz és szorongás gyakran kulcsszerepet játszanak a rémálmok kialakulásában, bár ezt a rohanós hétköznapokban nem is vesszük komolyan. A tudományos kutatások kimutatják, hogy relaxációs technikák, mint például a mélylégzés, meditáció és progresszív izomlazítás, segíthetnek csökkenteni a stresszt és javítani az alvásminőséget.
Ez is érdekelhet: Mi az az alvás közbeni hipnózis? És tényleg segít?
Óvatosan a melatoninnal!
A hőn áhított alvásidő-hormon, a melatonin segíthet elaludni, de végül rémálmokat okozhat, különösen az arra hajlamos embereknél. A tudomány szerint a melatonin növelheti a REM (gyors szemmozgás) alvási szakaszban töltött időt, így az alvásszakértők szerint logikus, hogy a rémálmok előfordulásának valószínűsége is megnő.
A REM alvás szinte olyan, mintha ébren lennénk, és ez szerepet játszik abban, hogy az álmok (vagy rémálmok), amelyeket ilyenkor látunk, sokkal élénkebbek.
Rend(szer) a lelke mindennek
A hét minden napján a rendszerezett alvási rend fenntartása kulcsfontosságú ahhoz, hogy egyrészt eleget pihenjünk, illetve, hogy elkerüljük a rémálmokat. A rendszertelen alvási rend vagy akár egy utazás megzavarja a cirkadián ritmust, ez pedig rémálmokhoz vezet.
Érdemes tehát minden nap ugyanabban az időben lefeküdni és felkelni, és lehetőleg törekedjünk arra, hogy minden éjszaka hét-nyolc órát aludjunk.
Csak semmi ital alvás előtt
Lehet, hogy az alkohol elálmosít, de valójában rendkívül felületes alváshoz, és akár rémálmokhoz is vezethetnek. Kerüljük a bor, sör és más szeszes italok kortyolgatását lefekvés előtt, és helyette más trükkökkel, például egy csésze forró teával vagy 10 perces meditációval nyugtassuk meg elménket.
Olvasd el ezt is! Horror a hálóban – mindent az alvásparalízisről
Alvási környezet optimalizálása
Az alvási környezet fontosságát néha alábecsüljük, de a megfelelő hőmérséklet, csend és sötétség hozzájárulhatnak az alvás megfelelő minőségéhez. Az optimális alvási környezet kialakítása pedig segíthet csökkenteni az éjszakai rémálmok kialakulásának esélyét.
Filmek
Ez talán nyilvánvalónak tűnhet, de egy horrorfilm nézése vagy egy ijesztő könyv olvasása rémálmokhoz vezethet, ezért ha egyre gyakrabban gyötörnek minket lidérces álmok, érdemes lehet egy időre szünetet tartani az ilyen típusú tartalmak fogyasztásában.