Hosszú évek óta köztudott tény, hogy a pihentető, nyugodt alvásnak elképesztően sok pozitív hatása van a szervezetre. Nemcsak kipihentebbek, de hatékonyabbak és boldogabbak is lehetünk attól, ha sikerül egy jót aludnunk. Mindeközben sajnos már-már népbetegségnek számít az alváshiány, hiszen rohanó világunkban hajlamosak vagyunk megfeledkezni a pihenés jótékony hatásairól. Most olyan természetes anyagokat és tippeket mutatunk, amelyek segítségével könnyebben elaludhatunk.
1.Melatonin
A melatonin egy olyan hormon, ami természetes módon is megtalálható az emberi szervezetben. A hormon normál esetben napközben alacsony szinten van jelen és ahogy közeledik az este, úgy indul be egyre inkább a termelődése. Kutatások azonban azt mutatják, hogy ez egyre kevésbé jellemző, hiszen a tervezett alvásidő helyett is inkább a telefonunkat nyomkodjuk, filmet nézünk, ami megnehezíti az elalvást.
Ajánljuk figyelmedbe! Egy új tanulmány szerint kevésbé magányos az, aki eleget alszik
Épp ezért
ma már rengeteg, teljesen természetes, mellékhatásoktól mentes melatonin-készítményt vásárolhatunk, hogy megkönnyítsük az éjszakai pihenésünket.
2.Levendula
A levendula az idegeket is nyugtatja
ShutterstockA levendulát sokan csak a jellegzetes, édeskés illatuk miatt kedvelik, azt azonban már kevesen tudják, hogy a növény az alvásban is segíthet. Kutatások azt mutatják, hogy a levendulaolaj éjszakai használata, vagy akár csak egy levendulás füstölő megkönnyíti a gyors álomba szenderülést. Más mérések szerint a növény ráadásul csökkenti a stresszt, a szorongást, ami szintén hozzájárulhat a pihentető alváshoz.
3.Hűtsük le a szobát!
Szinte hihetetlen, de a szobahőmérséklet is jelentősen befolyásolhatja az alvásunk minőségét. Kutatások bizonyítják, hogy hűvösebb, szellősebb szobában könnyebben jön álom a szemünkre. A szakemberek szerint a megfelelő hőmérséklet nagyjából 15-19 fok között mozog, de sokat segíthet az is a gyors elalvásban, ha előtte veszünk egy igazán forró fürdőt, ami szintén jelentősen befolyásolhatja a testhőmérsékletünket és segíthet könnyebben álomba szenderülni.
Ez is érdekelhet! Miért riadsz fel mindig alvás közben? A tudomány tudja a választ!
4.Hagyjuk ki a napközbeni sziesztát!
A vélemények megoszlanak arról, hogy milyen egészségügyi hatásai vannak annak, ha napközben rövidebb időre beiktatunk egy alvást. Az azonban biztos, hogy ez a szokás nem segíti a könnyű esti elalvást. Ugyanis a szervezet nem tud különbséget tenni egy délutáni pihenés és az esti alvás között, ezért
már egy rövidebb sziesztából való ébredés után is úgy érezhetjük, hogy tele vagyunk energiával, ami később megnehezítheti a könnyű álomba szenderülést.
5. Szabaduljunk meg a kütyüktől!
Ha jobban akarunk aludni, egy órával a lefekvés előtt tegyük félre a telefonunkat
Fotó: Shutterstock
A mai világunkat már elképzelni sem tudjuk laptopok, telefonok és tabletek nélkül, de ha jót akarunk magunknak, ezeket felejtsük el lefekvés előtt. Egyrészt a sok információ stimulálja az agyat, másrészt a kütyükből áradó kék fény a tudósok szerint nehezebbé teszik az elalvást. Az alváskutatók szerint érdemes a lefekvés előtt legalább egy órával minden ilyentől megszabadulni, a kezükbe venni egy könyvet, ezzel garantálva a nyugodtabb pihenést.