Mindannyian éreztük már magányosnak magunkat valamikor, de egyeseknél ez az érzés tartósabban jelen van. Egy friss tanulmány most erre kínál egyszerű megoldást: bebizonyosodott, hogy a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás ellensúlyozza a magányt, írja a HuffPost.
Egy júniusban publikált tanulmány 2297 amerikai felnőtt körében elemezte az alvás és a magányosság közötti kapcsolatot. A kutatók azt találták, hogy a megfelelő hosszúságú és minőségű éjszakai pihenés összefügg a magányosság érzésének csökkenésével.
A vizsgálat minden résztvevője kitöltött egy online, alvással kapcsolatos kérdőívet. A kutatás során az „érzelmi magányt" az intim kapcsolatok hiányaként, a „szociális magányt” pedig egy szélesebb társadalmi közeg hiányaként definiálták.
A jobb alvás és a magányosság csökkenése között erős összefüggés áll fent, különösen a fiatalabb felnőttek körében – azok, akik megfelelő időben, elegendő ideig pihentek, egész egyszerűen sokkal ritkábban érezték magukat magányosnak napközben.
Illusztráció
Fotó: Gregory Pappas/Unsplash
Ahhoz, hogy megértsük, miért áll fent ez a kapcsolat, további kutatásokra van szükség, különösen azért, mert az eddigi eredmények kétoldalú összefüggésre utalnak: a magány ronthatja az alvásminőséget, a rossz alvás pedig még erősebb magányérzethez vezethet.
Ajánljuk figyelmedbe! Nehezen alszol el a kánikulában? Íme 4 tipp, ami segíthet!
A nem megfelelő minőségű pihenés következtében jellemzően sokkal kevésbé érdekelnek minket a társas interakciók, ráadásul, ha huzamosabb ideig nem alszunk eleget, az bizony hangulatingadozáshoz és szorongáshoz vezethet. Ezzel párhuzamosan az önértékelésünk és az önbecsülésünk is csökkenhet, emiatt pedig még tovább nő a magány érzete.
Ennek fő oka, hogy az agy alvás közben dolgozza fel az előző napi gondolatokat és emlékeket.
A REM-szakaszban jellemzően az érzelmek feldolgozása zajlik, így ha valaki ebben a fázisban többször is felébred, az másnap sokkal nagyobb valószínűséggel tapasztal majd hangulati problémákat.