Álmából felriadt nő
Fotó: Shutterstock

Az éjszakai ébrenlét komoly mentális nehézségekre utalhat

Miért riadsz fel mindig alvás közben? A tudomány tudja a választ!

Sokakkal fordul elő, hogy hajnalban, általában három és négy óra között, akár a legédesebb álmukból is felébrednek. Bár véletlennek tűnhet, hogy pont ebben az időszakban riadunk fel, a tudománynak komoly magyarázata van a jelenségre.



Az IFLScience egy olyan kutatásról számol be, amely még a koronavírus-járvány előtt készült és amelyben minden harmadik megkérdezett arról számolt be, hogy éjszakánként hajnali 3 és 4 óra között felriad. A portál szerint ezeknek az embereknek a száma a vírus óta csak növekedett, de bármilyen furcsának is tűnik az egybeesés, a jelenségre van tudományos magyarázat.

Greg Murray, mentális egészséggel foglalkozó szakember és kutató szerint ennek

elsődleges oka nem más, mint az életünket átszövő, folyamatos stressz.

Ez is érdekelhet! Ha ezt a hangot hallgatjuk alvás közben, fejlődhet a memóriánk

Alv\u00f3 n\u0151

A nyugodt alváshoz fontos a megfelelő rutin kialakítása

Fotó: Shutterstock

Kevesen tudják, de az éjszaka során rendszeresen felébredünk, csak ezekre az epizódokra nem emlékszünk. Az alvási ciklus második felében különösen gyakran kerülünk éber állapotba, ami egy nyugodt éjszakán egyáltalán nem is tudatosul bennünk. Ha viszont nem alszunk jól, akkor eljutunk arra a pontra, ahol már tudatosítjuk is magukban, hogy éppen ébren vagyunk. Ez másnap kialvatlanságot, fáradtságot okoz

– magyarázza a kutató.

Stephanie Romiszewski alváskutató szerint azonban könnyedén megelőzhetjük ezt a kellemetlen tapasztalatot azzal, ha megfelelő rutint alakítunk ki maguknak.

Kezdésképpen érdemes minden nap ugyanakkor felébredni és addig nem lefeküdni, amíg nem érezzük magunkat valóban fáradtnak. Reggelente jót tesz egy kis testmozgás és a direkt napfény is. Fontos, hogy hozzászoktassuk a testünket ahhoz, hogy csak akkor pihenhet, ha valóban szüksége van rá, ezzel elkerülve az éjszakai ébredéseket.
Alv\u00f3 n\u0151

Az éjszakai ébredés fő oka a fel nem dolgozott stressz lehet

Shutterstock

A szakértők szerint már csak azért is különösen fontos a megfelelő szokásokat bevezetni, mert a szervezet nagyon hamar képes alkalmazkodni a különböző rituálékhoz, amiknek rossz következményei lehetnek. Tanácsként például azt javasolják, hogy esténként a lehető leginkább stresszmentes környezetben térjünk nyugovóra.

Ajánljuk figyelmedbe! Egy új tanulmány szerint kevésbé magányos az, aki eleget alszik

Ha kell, vezessünk naplót a teendőinkről. Írjuk le, hogy miket tervezünk másnap csinálni, kivel találkozunk, milyen feladataink vannak. Így az alvásunk is nyugodtabb lehet, hiszen pontosan tudjuk, hogy mire számíthatunk másnap. Elég három hónap ahhoz, hogy az agyunk megszokja a hajnali ébredéseket és onnantól kezdve, hiába teszünk bármit, a szokás hatalma miatt minden körülmények között fel fogunk ébredni. Ilyen helyzetben sajnos már csak szakember segítségével enyhíthetünk az éjszakai ébredéseken

– idézi a lap az alváskutatót.

A figyelmetekbe ajánljuk