Számos tévhit létezik a megfelelő minőségű és mennyiségű alvással kapcsolatban, pedig a valóságban teljesen normálisnak számít, hogyha többször is felkelünk egy éjszaka. A Science Alert cikke alapján mutatjuk, milyen folyamatokból áll a pihentető, egészséges alvás.
Az általános felfogás szerint a jó alvás azt jelenti, amikor lefekvés után hamar mély álomba merülünk, majd megszakítások nélkül 7-8 óra múlva frissen és üdén ébredünk. Valójában a folyamat sokkal összetettebb, hiszen szakértők szerint teljesen normális például, hogy többször felébredünk az éjszaka folyamán. Az is természetes, hogy emlékszünk ezekre és az is, ha nem.
Ez is érdekelhet! A tudomány szerint ezért vagyunk fáradtabbak ősszel
Így működnek az alvási ciklusok
Az alvás bonyolult folyamat, általában 90-120 perces alvásciklusokból épül fel, melyek négyszer, ötször ismétlődnek egy éjszaka folyamán. Két, egymás után váltakozó alvástípus létezik, egyik a NREM (szemmozgás nélküli), a másik pedig a REM (szemmozgásos).
Fotó: Unsplash
Az általános vélekedés szerint 7-9 órányi alvásra van szükségünk a szervezetünk egészséges működéséhez. A jó alvást azonban nem csak az átaludt órák száma határozza meg. Fontos a minősége is, melyet a különböző alvászavarok jelentősen ronthatnak. A jelenség globális szinten is problémát jelent. Egy felmérés szerint a felnőttek 25 százaléka szenved álmatlanságban, de az alvási apnoe (alvás során rendellenes légzés alakul ki, periodikusan kórosan hosszú légzésszünetek alakulnak ki) is gyakori probléma: a fiatal felnőttek 20 százalékát, míg a középkorúak 40 százalékát érinti, tehát az életkor előrehaladtával egyre gyakoribbá válhat.
Az alvási ciklusokat külső tényezők is megzavarhatják, például ha kisgyerek van a háztartásban, aki felkelt minket éjszaka, egy zajos szomszéd, esetleg a megnövekedett forgalom, amit a hálószobai ablakból hallunk. Ha ilyenek miatt kelünk fel éjszaka, reggel fáradtnak és kimerültnek érezhetjük magunkat.
Ajánljuk figyelmedbe! Az alváshiány veszélyei nagyon is valósak, figyelmeztet a szakértő
Segíthetnek az okosórák az alvás minőségének javításában?
A legtöbb okosóra rengeteg egészségügyi funkcióval van felszerelve, így képes lekövetni az alvási fázisokat is. Fontos megjegyezni azonban, hogy az óra által mért adatok nem feltétlenül pontosak. Az alváskutatók például a poliszomnográfot (PSG) gépet használják, mely az alvás ciklusait vizsgálja a légzés, az agyhullámok és a szívverés megfigyelésével. Ha úgy érezzük, nem tudunk pihentetően aludni, érdemes szakember segítségét kérni.