Amíg nyáron az időjárás és a hosszú nappalok segítenek minél aktívabbak maradni, addig az ősz és a hűvös, esős idő következtében gyakrabban érezhetjük magunkat fáradtnak és álmosnak. Kis odafigyeléssel azonban sokat javíthatunk ezen az állapoton.
A tudomány szerint az őszi álmosság egyik oka az „időjárási ostorcsapás” jelenség lehet, melynek lényege, hogy a hőmérséklet és az időjárási viszonyok hirtelen és kiszámíthatatlanul változnak. Ez könnyen megzavarhatja a belső biológiai óránk ritmusát, ami fáradtsághoz, valamint fokozott alvásvágyhoz vezethet. Ehhez még hozzájárul az is, hogy a kevesebb napfény és sötétebb napok miatt a szervezetnek több pihenésre van szüksége – írja az IN.
A kevesebb napsütés is befolyásolhatja
Miután ősszel a nap sem süt olyan intenzíven, ahogy hamarabb nyugszik le, a melatonin termelés is megnövekszik, ami az álmosságért felelős. A hormont lefekvés előtt termeli a szervezetünk, ám ha hirtelen kevesebb a napfény, amiatt úgy érzékeli a belső óránk, hogy már későre jár és ideje lefeküdni, így napközben is elkezdi a hormon termelését.
Ez is érdekelhet! Az alváshiány veszélyei nagyon is valósak, figyelmeztet a szakértő
A hűvösebb idő is hatással lehet rá
A testünk valójában hűvösebb környezetben pihen a legjobban, így a hőmérséklet csökkenése természetes nyugtatóként hathat. Az évszakos változások, különösen a hűvösebb időjárás befolyásolhatja az alvási szokásokat. Ősszel a hőmérséklet csökkenése elősegítheti a hosszabb és mélyebb alvást, mivel a hűvösebb környezet segít a szervezetnek hatékonyabban szabályozni a maghőmérsékletét, ami kulcsfontosságú a pihentető alvás megkezdéséhez és fenntartásához.
Így védekezzünk az őszi fáradtság ellen
Természetes, hogy az őszi hónapokban megnő a pihenés és az alvás iránti igényünk, ám fontos, hogy ne aludjunk túlságosan sokat, mivel ettől csak még fáradtabbnak érezhetjük magunkat. Igyekezzünk rendszert kialakítani, feküdjünk le és keljünk nagyjából ugyanabban az időben, így védhetjük meg magunkat legjobban a fáradtságtól.
Napközben, lehetőleg délelőtt töltsünk időt a szabadban, mivel a napfény segít a melatoninszint szabályozásában. Lefekvés előtt ne fogyasszunk se nehéz ételeket, se koffeintartalmú italokat.
Ajánljuk figyelmedbe! Egészségügyi oka van, hogy minden reggelt napfénnyel kéne kezdenünk
Néhány tipp a jobb alvásminőségért:
- Fokozatosan állítsuk át az alvási rendünket: a nappali órák számának csökkenésével próbáljunk meg minden nap ugyanabban az időpontban lefeküdni és felkelni. Ha fokozatosan, 15-30 perccel korábbra állítjuk az alvási időbeosztásunkat, az segíthet a szervezetünknek alkalmazkodni a korábbi naplementékhez.
- Az alvási környezet optimalizálása: állítsunk be a hálószobába hűvös, 16-18 °C körüli hőmérsékletet, ami ideális az alváshoz.
- Természetes fény reggelente: a természetes napfény segít szabályozni a szervezet belső óráját, és jelzi a testnek, hogy ideje ébren lenni.
- Következetes lefekvési rutin: az őszi sötétebb esték remek lehetőséget nyújtanak arra, pihentető elalvás előtti rutint alakítsunk ki. Végezzünk nyugtató tevékenységeket, mint az olvasás, gyengéd nyújtás vagy egy meleg fürdő, melyik segítik a testet a lenyugvásban.