Múzeum.

A tudomány ad választ arra, miért álmosodnak el az emberek a múzeumokban

A múzeumokban való elálmosodás már 100 éve is komoly nehézséget okozott, azonban a probléma forrása régóta ismert.


Veled is előfordult már, hogy egy egyébként érdekes múzeumlátogatás végére majdnem elaludtál? Mint kiderült, ez egy rendkívül gyakori jelenség, amit több mint 100 éve vizsgálnak már – írja az IFL Science.

Az előbb említett probléma ugyanis már 1916-ben feltűnt a szakembereknek, a bostoni Szépművészeti Múzeum titkáraként ismert Benjamin Ives Gilman ugyanis észrevette, hogy a látogatók a túra előrehaladtával elveszítik érdeklődésüket a kiállítási tárgyak iránt, és néha a teljes kimerültség érzése üti fel a fejét.

Ez is érdekelhet: A Mona Lisa elrablójának olyan könnyű dolga volt, hogy még az ajtót is kinyitották neki

Gilman nemcsak a problémát, hanem egy lehetséges okot is prezentált, a férfi szerint ugyanis a tárlatok felépítése magyarázza a fáradtságot. Máshogy megfogalmazva, ez tehát azt jelenti, hogy az emberek egy idő után egyszerűen „megtelnek” a műalkotásokkal, emiatt pedig szabályosan elálmosodnak vagy elfáradnak.

A néhai titkár elméletét az a későbbi megfigyelés is alátámaszthatja, hogy az állatkertben ugyanilyen álmosságot tapasztalnak a látogatók, és ezen intézményekben hasonló struktúrájú látogatásokat szerveznek, mint egy múzeumban.

Gilman felvetésével az elkövetkezendő évtizedekben is foglalkoztak, egy 1985-ös kutatás például arra jutott, hogy a múzeumban való tartózkodás első 30 percében a látogatók érdeklődése magas volt, majd ezt követően az érdeklődés meredeken csökkent.

De mégis hogyan lehet elkerülni ezt a kellemetlenséget? A különböző múzeumok tárlatvezetői sok éve próbálkoznak olyan módszerekkel, amelyek kicsit kimozdítják az embereket a folyamatos nézelődés egyhangúságából. Az ilyen technikák közé tartoznak a menetrendszerűen beiktatott szünetek, vagy a kávézók felkeresése is.

A figyelmetekbe ajánljuk