függöny elhúzása reggel
Fotó: Shutterstock

Neked is kipattan a szemed az ébresztő csörgése előtt? Ez az oka!

Mindannyiunkkal előfordult már, hogy közvetlenül az ébresztőóra megszólalása előtt ébredtünk fel. Bár általában ilyenkor bosszúsak vagyunk, valójában pont örülnünk kellene.


Bár néha bosszantó, de a szemeink kipattanása közvetlenül az ébresztőóra előtt teljesen normális dolog, különösen, ha következetesen betartjuk, hogy mikor fekszünk le esténként és mikor kelünk fel reggelente

– fejtette ki Dr. Sudha Tallavajhula neurológus professzor.

A vekker előtti ébredés valójában azt jelenti, hogy szervezetünket beállítottuk egy egészséges ritmusra.

Ezt is olvasd el! Többszöri próbálkozásra sikerül csak felkelni? Van egy rossz hírünk!

\u00e9breszt\u0151 kinyom\u00e1sa

Fotó: Shutterstock

Ezt a jelenséget cirkadián ritmusként ismeri a tudomány; amely egyfajta biolóiai óraként szabályozza az alvás-ébrenlét ritmusunkat. Elsősorban a fény változásaira reagál: ahogy este besötétedik, az agy jelzi a szervezetnek, hogy termeljen melatonint, így elkezdünk álmosodni. Amikor reggel fényt látunk, ennek az anyagnak az előállítása testünkben kikapcsol, és megkezdjük az ébredést.

Ha van egy meghatározott lefekvési és ébredési időnk (vagyis amikor az ébresztőóra megszólal), akkor ez a ritmus még pontosabbá válhat, és a szervezetünk tudja majd, mikor kell kezdeni a napot

– mutatott rá Dr. Tallavajhula.

Ez is érdekelhet! 6 nagyszerű trükk, amivel jobban indítod majd a reggelt

Mikor kell aggódnunk a korai ébredés miatt?

Amennyiben az ajánlott 7-8 óra alvás megvan, illetve kipihenten kelünk, nincs ok az aggodalomra.

A szakértő szerint továbbá azt se felejtsük el, hogy az szintén normális, ha a hajnali órákban rövidebb időkre, 1-2 percekre felébredünk:

Az alvás első két-három órája általában a legmélyebb. Ezután viszont gyakoriak az ébredések, de semmi baj nincs, ha gyorsan vissza is tudunk aludni.

Gond akkor van, ha rendszeresen sokkal korábban ébredünk fel, mint szeretnénk, és még kipihentnek sem érezzük magunkat.

Ekkor sem kell azonban pánikba esni, a professzor ilyenkor azt javasolja, hogy szóljunk egy szakorvosnak, aki ki tudja elemezni alvásaink részleteit.

Forrás: Livestrong

A figyelmetekbe ajánljuk