reggel fáradt férfi

Többszöri próbálkozásra sikerül csak felkelni? Van egy rossz hírünk!

Csak még néhány perc – ez a mondat valószínűleg már mindenki száját elhagyta, amikor megszólalt a reggeli ébresztő. Aztán valószínűleg egyszer, kétszer vagy akár háromszor is megnyomkodjuk a szundigombot. A néhány pluszperc csábító lehet az extra pihenés, valójában viszont többet árt, mint használ.


A Huffpostnak alvásszakértők osztották meg gondolataikat a szundikálásról és arról, hogy ez miképp befolyásolja az alvásunkat.

Ez is érdekelhet: Mi az az alvás közbeni hipnózis?

Összességében az ébresztő elalvása megzavarhatja az alvást.Nem meglepő, hogy az ébresztő elszundikálása megzavarja az alvást.

Az alvásnak két összetevője van, ami fontos: Az egyik az alvás időtartama, a másik pedig az alvás minősége. Az alvás folyamatossága pedig az alvás minőségének fontos része. Megszakítás nélküli alvásra van szükségünk ahhoz, hogy valóban regeneráló legyen. A szundigomb nyomkodása ezt megakadályozza

– nyilatkozta Dr. Mathias Basner, a Pennsylvaniai Egyetem Perelman Orvosi Iskolájának alvás- és kronobiológiai részlegének pszichiátriaprofesszora.

A szakértők szerint alapvetően sokkal kevésbé értékes számunkra és a szervezetünk számára az a negyedóra, amit szundikálással töltünk, mintha csak 15-30 perccel későbbre állítanánk be az ébresztőt, és addig aludnál, amíg az ébresztőóra elsőre fel nem ébreszt.

Unsplash

Az ébredést követően a testünk elkezdi az újabb alvási ciklust, és a szundi közbeiktatása ezt a ciklust megszakíthatja. Ennek eredményeként könnyen elveszíthetjük az újraalvás és az ébredés közötti finom egyensúlyt, ami hozzájárulhat a reggeli fáradtsághoz.

Olvasd el ezt is! Mi az oka az alvás közbeni beszédnek?

Egyes kutatások szerint az ébresztő szundikálás hatással lehet még az ébredési hormonokra is.

Voltak olyan vizsgálatok, ahol a kutatók megállapították, hogy azok az emberek, akiket reggel 5-kor ébresztettek már sokkal korábban elkezdtek hormonokat kiválasztani, mint azok, akiket csupán 7-kor

– tette hozzá Basner.

Tehát ha a szükségesnél 30 perccel korábbra állítjuk be az ébresztőt, csak azért, hogy szundikáljunk egy kicsit, ezek a hormonok a szükségesnél korábban szabadulhatnak fel. Ezen túlmenően bizonyos embereknél a szundi gomb megnyomása az egész napot felboríthatja.

De nem szabad démonizálni a szundigombot. Szerintem arra kéne leginkább felhívni a figyelmet, hogy ha tényleg úgy érezzük, hogy szükségünk van rá, akkor talán változtatnunk kell az életmódunkon, hogy jobban aludjunk

– mondta a szakértő.

A figyelmetekbe ajánljuk