A Mars hatalmas vízkészletet rejtegethet az egyenlítője közelében található Medusae Fossae Formáció (MFF) alatt. Ez a jégben gazdag lelőhely lehet a Marson található legnagyobb ismert víztározó, amely. ha megolvad, a tudósok szerint egy méter mélységben eláraszthatja az egész bolygót.
A Mars Advanced Radar for Subsurface and Ionospheric Sounding (MARSIS) friss adatai szerint a Mars egyenlítője közelében található földalatti víztározó akár 3,7 km mélyre is kiterjedhet – sokkal mélyebbre, mint korábban gondolták. Becsült térfogata így a földi Vörös-tengeréhez hasonlítható.
A Medusae Fossae Formáció mérete és szokatlan összetétele miatt már régóta foglalkoztatja a tudósokat: a több száz kilométeres kiterjedésű és helyenként több mint másfél kilométer magasra emelkedő jégtakaró átmenetet képez a Mars északi síksága és déli fennsíkja között.
Ez is érdekelhet! Újabb bizonyíték: a tudósok szerint réges-régen élet burjánzott a Marson
A kutatók úgy vélik, hogy az MFF döntő szerepet játszik a marsi környezet alakításában – a MARSIS legfrissebb adatait felhasználva pedig most kiderült: alatta hihetetlen mennyiségű víz bújhat meg.
Ez a legújabb elemzés megkérdőjelezi a Medusae Fossae Formációról alkotott elképzeléseinket, és legalább annyi kérdést vet fel, mint amennyi választ ad
– mondta Colin Wilson, az ESA Mars Express és az ExoMars Trace Gas Orbiter projektjének tudósa, aki hozzátette:
Ha bebizonyosodik, hogy vízjégről van szó, akkor ezek a hatalmas lerakódások megváltoztatnák a Mars éghajlati történetéről alkotott képünket. Bármilyen ősi víztározó lenyűgöző célpontja lenne az emberek vagy robotok által végzett kutatásoknak.
Jégtakaró a marsi sarkkörön
Fotó: Shutterstock
Mint ismert, a Mars pólusai hatalmas jégkészleteket rejtenek, de a zord terepviszonyok miatt teljesen alkalmatlanok a landolásra. A tudósok éppen ezért az egyenlítő közelében történő leszállást részesítik előnyben, így kapóra jöhet a most felfedezett jégtartalék.
Ha tovább olvasnál: A mérgező marsi por komoly egészségügyi kockázatot jelenthet a jövő űrhajósai számára
A marsi vizet ugyanis ivásra, oxigéntermelésre, sőt üzemanyag-előállításra is fel lehetne használni, csökkentve ezzel a földi készletektől való függést, írja az Interesting Engineering.
A felfedezés még ígéretesebb, ha figyelembe vesszük, hogy nemrégiben egy japán kutatócsoport is egy rejtett víztározó jeleire bukkant: szerintük a Mars porózus kőzetében egy bizonyos terülten annyi víz található, amennyi 10 és 20 kilométer közötti mélységben is kitölti a repedéseket és üregeket.