Élet a Marson
Fotó: Shutterstock

Zsírsavak maradványaira bukkantak a bolygó felszínén

Újabb bizonyíték: a tudósok szerint réges-régen élet burjánzott a Marson

Lassan tizennégy év telt el azóta, hogy a NASA marsjárója, a Curiosity elérte a vörös bolygó felszínét. Az elmúlt több mint egy évtizedben a szerkezet rengeteg hasznos információval szolgált a Marsról, de nemrégiben egy olyan felfedezést tett, amilyenről csak álmodni mertek a tudósok.


Az esetről az Interesting Engineering számol be, mégpedig úgy, mint a valaha tett egyik legfontosabb lépésről a Mars megismerését illetően. A portál szerint ugyanis a Curiosity a bolygón található Yellowknife-öbölben, egy egykori tómederben rábukkant egy kőzetre, ami az eddig talált legnagyobb szerves vegyületet rejtette magában.

A hírek szerint a rover fedélzetén végzett rövid vizsgálatok

azt sugallják, hogy a kőzet hosszú láncú alkánokat tartalmaz, vagyis olyan szerves molekulákat, amelyekről úgy gondolják, hogy zsírsavak maradványai.

Ez is érdekelhet! Tudósok szerint lehetséges, hogy a teljes univerzum egy fekete lyukon belül létezik

Annak ellenére, hogy ezek a molekulák képződhetnek pusztán kémiai folyamatok során is, a Földön mégis egyértelműen az élethez köthetők, ugyanis ezek a sejtmembránok alapvető építőelemei is. Mindazonáltal a portál szerint a kutatók nem számoltak be bioszignatúrára utaló jelekről, vagyis olyan kémiai vagy fizikai indikátorról, amely élőlények jelenlétét valószínűsíti egy adott környezetben.

Mindezek ellenére

a kutatók szerint még sosem voltunk ilyen közel ahhoz, hogy kijelenthessük: a Marson egykor volt élet.

Ezek a molekulák kémiai vagy biológiai folyamatok segítségével állíthatók elő

– mondta Dr. Caroline Freissinet, analitikus vegyész.

Ha vannak hosszú láncú zsírsavak a Marson, feltételezés szintjén lehetséges, hogy ezek a 3,7 milliárd évvel ezelőtt jelenlévő sejtek membránbomlásából származnak. Természetesen biológiai folyamatok nélkül, pusztán kémiai reakciók során is létrejöhetnek ilyen láncok, de alapvetően a biokémia termékeinek tekintjük őket.

Ezt is olvasd el! Kína rádióteleszkópot telepítene a Hold sötét oldalára

A portál szerint a Curiosity eddig összesen 32 kilométert tett meg a Gale-kráteren keresztül, miközben folyamatosan az élet nyomai után kutat.

A figyelmetekbe ajánljuk