A vörös bolygón uralkodó extrém időjárási környezet miatt rendszeresen pusztító porviharok súlyos légzőszervi problémákat okozhatnak az ott tartózkodó asztronauták számára. Mint kiderült, nem ők az egyetlenek, akik ki lesznek téve a káros hatásoknak.
A NASA és a kínai China Manned Space űrügynökség (CMS) nagyszabású tervei alapján a következő évtizedekben űrhajósokat küldene a Marsra. A bolygó részletes tanulmányozása miatt a küldetések várhatóan hónapokig tartó felszíni műveleteket tartalmaznak majd. Ez azt is jelenti, hogy a misszióban részt vevő asztronauták komoly élettani hatásoknak lesznek kitéve: a mikrogravitációnak olyan mellékhatásai lehetnek, mint az izomsorvadás, a csontsűrűség csökkenése vagy a szív- és érrendszer legyengülése – írja a Science Alert.
Ez is érdekelhet! A Mars vízkészleteket rejthet 11 kilométerrel a felszíne alatt
A Dél-kaliforniai Egyetem (USC) és a NASA közösen készített friss kutatásából pedig kiderült, hogy ezen felül a Marson való tartózkodás már önmagában rendkívül komoly egészségügyi problémákat okozhat a legénység számára. Ennek elsődleges oka a rendszeresen tomboló porviharok jelenléte, melyek három marsi évenként (öt és fél földi évenként) olyan nagyra nőnek, hogy az egész bolygót beborítják – néha még a Földről is láthatóak.
A marsi port az teszi veszélyessé, hogy a porszemcsék átlagos mérete sokkal kisebb, mint az a minimális méret, amelyet a tüdőnkben lévő nyálka képes leküzdeni, így nagyobb valószínűséggel okoznak betegséget
– fejtette ki Justin L. Wang, a tanulmány egyik szerzője. Az is kiderült, hogy a viharok egyébként veszélyt jelentenek a robotmissziókra is, mivel az elektrosztatikus viharok megzavarhatják a gépek elektronikáját, valamint porfelhalmozódást okozhatnak a napelemeken is.
A tanulmány mindemellett megállapította, hogy a Mars felszínén számos potenciális mérgező elem van, aminek az űrhajósok ki lesznek téve. Ilyen például a vaspor és a szilikapor is, amelyek komoly légzőszervi megbetegedéseket okozhatnak.
Ajánljuk figyelmedbe! Újabb bizonyíték utal arra, hogy valaha élet burjánzott a Marson
A kutatók éppen ezért hangsúlyozzák, hogy egy ilyen típusú misszió során az elsődleges cél a megelőzés lehet.
A legfontosabb intézkedés az űrhajósok lakóhelyén a porszennyezés kialakulásának korlátozása és az, hogy ki tudjuk szűrni az esetlegesen beáramló port
– emelte ki Wang.