Mars.
Fotó: Unsplash

Úgy tűnik, végre értjük, mi okozza a Mars óriási, bolygóméretű porviharait

A Marson gyakran hatalmas porviharok pusztítanak, amelyek hónapokig elrejtik a vörös bolygó felszínét. Egy új tanulmány szerint ezek a globális viharok összefüggésben lehetnek az égitesten található energia egyensúlyának hiányával.


A Naprendszer bolygói és holdjai energiát vesznek fel a Napból, ugyanakkor ők maguk is kibocsátják azt. A kettő közötti különbség képezi azt az energiát, amivel az adott égitest gazdálkodhat, mindez pedig a helyi éghajlatot is meghatározza.

A Houstoni Egyetem tudósai egy új tanulmány során részletesen tanulmányozták a Föld energia-háztartását: a trópusokon energiafelesleget, a sarkvidékeken pedig energiahiányt találtak. Ennek ellenére a Föld éves energiaszintje nagyjából kiegyensúlyozott – a Marséról viszont ugyanez nem mondható el.

A NASA marsi roverei rengeteg különös időjárási jelenséget rögzítettek. Ezek közül a legszembetűnőbbek a Mars déli féltekéjén kialakuló, egész bolygót elnyelő porviharok, amelyek némelyike elég erős ahhoz, hogy veszélyeztesse a NASA jelenlegi és jövőbeli küldetéseit.

A friss tanulmány vezető szerzője, Larry Guan, a Houstoni Egyetem doktorandusza szerint a Mars energia-háztartásának kiszámítása magyarázatot adhat a viharok eredetére.

a Mars felsz\u00edne az \u0171rb\u0151l

Illusztráció

Fotó: Shutterstock

Ehhez Guan és csapata a Mars felszíne által kibocsátott és visszavert infravörös és látható sugárzásra vonatkozó adatokra támaszkodott a több éves kutatás során. A tudósok ezekből a mérésekből kiszámították, hogy amikor a Mars északi féltekéjén tavasz és nyár van, az északi szélességi körök környéke több energiát nyel el, mint amennyit kibocsát, így a bolygó északi pólusa körül energiafelesleg keletkezik.

Hasonlóképpen, az északi félteke őszi és téli időszakában – vagyis a déli félteke tavaszi és nyári időszakában – ennek fordítottja következik be, tehát a délebbi régiók felett alakul ki energiafelesleg. A kutatók szerint ez a szélsőséges forgatókönyv azért figyelhető meg, mert a Mars a déli tavasz idején van a legközelebb a Naphoz, ez pedig maximalizálja a bolygó által felvett napenergiát.

Mindez egyenes úton vezet a globális porviharokhoz: ahogy a déli félteke felmelegszik, úgy melegszik a Mars vékony légkörének vele érintkező rétege is. Ez olyan körülményeket teremt, amelyek felrepíthetik a porszemcséket, és elindíthatják a hatalmas viharokat.

Forrás: Live Science

A figyelmetekbe ajánljuk