A tudósok jelentős része szerint még mindig a Mars lehet a legalkalmasabb bolygó arra, hogy egy napon kolóniákat telepítsünk a felszínére. Ehhez azonban először meg kell értenünk a vörös bolygó egy olyan tulajdonságát is, ami a jelenlegi tudásunk szerint az egész univerzumban csak erre az égitestre jellemző.
A marskutatás rohamos ütemben fejlődik, de sokak szerint még mindig gyerekcipőben járunk a vörös bolygó megértését illetően. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az, hogy közel 50 év alatt sem sikerült megfejtenünk az égitest egyik legfurcsább tulajdonságát.
Még több érdekesség a vörös bolygóról! Ősi vulkáni hamut fedeztek fel a Marson, ami az élet jeleit is hordozhatja
Az úgynevezett „marsi dichotómiát” még az 1970-es években fedezte fel a NASA Viking névre hallgató űrszondája, ami már akkor is ámulatba ejtette a tudósokat.
A szakértők ugyanis úgy találták, hogy a bolygó északi és déli félteke olyan mértékben tér el egymástól, amire nincs másik példa az általunk ismert univerzumban.
A Science Alert a jelenséggel kapcsolatban azt írja, hogy a Mars déli felföldjei – melyek a bolygó felszínének körülbelül kétharmadát lefedik – legalább öt-hat kilométerrel magasabbra emelkednek az északi alföldeknél.
A Mars déli részén 5-6 kilométeres hegyeket is találunk
Fotó: Shutterstock
A Naprendszerben sehol máshol nem figyelhetünk meg ilyen nagy és éles kontrasztot egyetlen bolygó felszínén. A tudósok eddig a sötétben tapogatóztak ezzel kapcsolatban; még azt sem tudták pontosan megmondani, hogy a jelenséget külső erők okozzák-e.
Nemrégiben azonban megjelent egy tanulmány a Geophysical Research Letters folyóiratban, mely szerint a bolygón tapasztalható hatalmas szintkülönbséget a Mars belső folyamatai alakították ki.
A kutatók szerint a nem mindennapi jelenséget ugyanis a marsi földrengéseknek köszönhetjük.
A bolygó déli felföldjeinek felszínét ugyanis kráterek tarkítják és megfagyott vulkáni lávafolyamok szelik át. Ezzel szemben az északi alföldek felszíne sima és lapos, szinte teljesen mentes sérülésektől és más jelentős felszíni elváltozásoktól.
Ez is érdekelhet! Szén-dioxidban gazdag légkörben is felszabadulhat az oxigén, ez pedig az élet kialakulására is hatással lehet
Ezek alapján a tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy a déli felföld kiemelkedő magaslatait a felszíni folyamatok, vagyis a tektonikus lemezek mozgása és a bolygón egy időben gyakori földcsuszamlások alakították ki.