Mars felszíne

Hamarosan kiderül, haza tudja-e hozni a Marson gyűjtött kőzetmintáit a NASA

A Mars-minták visszahozatalára irányuló misszió sikere már 2023-ban megingott, miután egy független vizsgálat megállapította, hogy a projekthez irreális költségvetési és időbeli elvárásokat társítottak. Hamarosan azonban valóban választ kaphatunk a kérdésre, hogy mi lesz a NASA Perseverance marsjárója által gyűjtött kőzetminták sorsa.


Az Amerikai Űrügynökség (NASA) Perseverance nevű marsjárójának missziója 2021 februárjában kezdődött. Az eszköz egyik állandó feladataként azt jelölték ki fejlesztői, hogy érdekes marsi kőzetmintákat gyűjtsön.

Ezek a minták jelenleg tartályokban pihennek a vörös bolygó felszínén, és arra várnak, hogy később egy másik küldetés összeszedje őket, majd visszahozza a Földre kivizsgálásra.

Ezt is olvasd el! Ilyen egy nap a Marson: lenyűgöző videót tett közzé a NASA

2023-ban a küldetés jövője azonban erősen megingott, miután egy független felülvizsgálat megállapította, hogy a program „irreális költségvetési és időbeli elvárásokkal”, „nehézkes struktúrával” és „nem a hatékony irányítás alatt" szerveződött. A NASA ezek után kénytelen volt jócskán visszafogni a kiadásokat, és elbocsátott számos tudóst is a missziót vezető Jet Propulsion Laboratoryból.

Mindez némi aggodalomra adott okot, hogy esetleg az egész projektet leállítják, és a Perseverance által megtöltött tartályok a Mars felszínén maradnak. 2024 áprilisában az űrügynökség vezetői azonban nyilvánosságra hozták, hogy a missziót nem fújják le: helyette olyan megoldást keresnek, amely egyrészt csökkenti a költségeket, másrészt 2040-nél korábban juttatja el a mintákat a Földre.

Ez is érdekelhet! 4 csillagászati esemény 2025-ben, amitől leesik majd az állunk

2024 októberében a NASA bejelentette, hogy új csoportot állítanak össze a Mars-küldetés jövőjének értékelésére, és 2024 végére várhatóan teljes jelentést készítenek.

Az erről készült anyag még 2025 első heteiben napvilágot láthat.

Egy ilyen összetettségű misszió megszervezéséhez évtizedek tanulságait használjuk fel, hogy a lehető legjobban működhessen az egész. A következő lépéseinkkel olyan helyzetet szeretnénk kialakítani, hogy ez a projekt ezentúl csakis előrefelé haladjon, és ezáltal forradalmi új ismeretek birtokába kerüjünk a Mars, a Naprendszerünk és a földi élet eredete és evolúciója kapcsán is

– nyilatkozta Nicky Fox, a NASA társ-adminisztrátora.

Forrás: Sciencealert

A figyelmetekbe ajánljuk