2024 rengeteg izgalmat tartogatott csillagászati szempontból is, nyáron megcsodálhattuk a Perseidák lenyűgöző meteorhullását, az évet pedig a Geminidák meteorrajjal zárhattuk. Mutatjuk, milyen eseményekre számíthatunk idén, amelyek szintén káprázatos látványt nyújtanak majd az égen.
Kvadrantidák meteorraj
Az év első csillaghullásának csúcsidőszaka 2025. január 2-áról csütörtökről, január 3-ára, péntekre virradó hajnalban következik be, amit a Kvadrantidák meteorrajnak köszönhetünk. Az Amerikai Meteorológiai Társaság szerint az esemény január 16-ig tart. Ha tiszta az égbolt, mintegy 25 hullócsillagot csodálhatunk meg, melyek pillanatnyilag bevilágíthatják az eget – írja a Live Science.
Ez is érdekelhet! Rekordközelségre volt a NASA űrszondája a Naphoz
Vénusz
Fotó: Shutterstock
Amikor a Vénusz eléri a Földhöz legközelebbi pontját, -4,5 magnitúdós fényességgel fog ragyogni, ami egyedülálló látványt biztosít az égen. Ezen felül még egy érdekességet észrevehetnek azok, akik távcsővel figyelik a bolygó ragyogását: amikor a Földhöz közeledik, félholdként jelenik meg. Éppen ezért érdemes az eget kémlelni január 11. és február 19. között.
Részleges napfogyatkozás
Bár a 2024. április 8-i teljes napfogyatkozáshoz képest nem lesz olyan látványos, mégis érdemes az égre tekinteni március 29-én, ugyanis a tiszta égbolton szemtanúi lehetünk a jelenségnek, amikor a Nap 94 százalékát eltakarja majd a Hold.
Ajánljuk figyelmedbe! Egyszerűen felborult ez a szupermasszív fekete lyuk
Szaturnusz
A Szaturnusz szeptember végén lesz a legfényesebb és legfényesebb, amikor a Föld a gázóriás és a Nap között halad el. Ez lesz a legjobb időszak, ha szeretnénk megcsodálni a bolygók, ám hozzá kell tenni, hogy a gyűrűjének megfigyeléséhez távcsőre lesz szükség. 2025-ben a szakértők szerint nem lesz szembenállás a Jupiterrel, így az óriásbolygó 2026 elején igazodik majd a Földhöz és a Naphoz.