Nemrég csillagászok azonosítottak egy szupermasszív fekete lyukat a tőlünk 80 millió fényévnyire található NGC 5084 galaxis központjában. Bár ez már önmagában is fontos felfedezés, az objektumot a különleges pályája teszi igazán érdekessé, írja a Science Alert.
Az biztos, hogy nem egy átlagos fekete lyukról van szó: a távoli objektum valamilyen oknál fogva egész egyszerűen az oldalára dőlt, ennek következtében a forgástengelye szokatlan módon párhuzamos a galaktikus síkkal. A tudósok éppen ezért a „fekete lyukak Uránuszának” nevezik, mivel nagyon úgy tűnik, hogy egy ismeretlen objektum vagy erőhatás a múltban ugyanúgy „felborította”, mint a Naprendszerünkben található bolygót.
Ez is érdekelhet! Izgalmas év lesz az űrkutatás számára 2025 – erre kell számítanunk!
Az NGC 5084 nevű galaxist a csillagászok évszázadok óta ismerik, de mivel egyszerre fényes és poros, a központi fekete lyuk vizsgálatát csak a legmodernebb eszközök teszik lehetővé, így ezekre csak nemrég került sor, amikor Alejandro Borlaff és csapata a NASA Ames Kutatóközpontjában új képelemzési technikákat tesztelt a NASA Chandra röntgencsillagászati obszervatóriumának archív adatain.
Az NGC 5084 galaxis
Fotó: Adam Block/Mount Lemmon SkyCenter/University of Arizona
Borlaff így magyarázta a felfedezést:
Amikor az összes felvételt egymásra helyeztük, kiderült, hogy az NGC 5084 a közelmúltban rengeteget változhatott.
A Hubble Űrteleszkóp, az Atacama Large Millimeter/Submillimeter Array (ALMA) és a Very Large Array archív felvételei, valamint az Apache Point Obszervatórium új mérései megerősítették, hogy egy poros korong van jelen a fekete lyuk körül. Ez merőleges a galaxis síkjára, ami csak még valószínűbbé teszi, hogy a fekete lyuk valóban „felborult.”
Ha tovább olvasnál: Kiderült, mik lehetnek a Szaturnusz holdján lévő lebegő szigetek
A tudósok szerint a legvalószínűbb magyarázat, hogy az NGC 5084 korábban eggyé vált egy másik galaxissal. Ekkor minden bizonnyal friss anyag jutott a galaxis központjába, és vele együtt lehet, hogy egy másik szupermasszív fekete lyuk is érkezett. Ha ez igaz, akkor könnyen lehet, hogy a két objektum ütközése döntötte oldalára az NGC 5084 központi fekete lyukát.