Jupiter
Fotó: NASA/Unsplash

Szemkápráztató képet közölt a NASA a Jupiterről

Amellett, hogy a NASA űrszondájának fotója lenyűgőző, egy régóta húzódó csillagászati vitát is képest volt lezárni.


Az Amerikai Űrügynökség által 2011-ben útjára indított Juno 2023 szeptemberében 54. alkalommal repült el a Jupiter mellett.

Ez is érdekelhet: Ez az oka annak, hogy nem láthatod a Jupiter gyűrűjét

Ekkor készült az alábbi fotó is, amely – amellett, hogy szempkápráztatóan gyönyörű sikeredett – egy rendkívül fontos tudományos vita végére is pontot tett.

Az űrszonda feladata a Jupiter környezeti jellemzőinek feltárása. Ez a kép és a mellé gyűjtött gravitációs adatok az óriásbolygó felhőzetének eddig nem ismert jellegzetességeit és részleteit tárta fel.

A Juno által gyűjtött gravitációs adatokból arra következtettek a tudósok, hogy a Jupiter légköri szelei henger alakban, a bolygó forgástengelyével párhuzamosan hatolnak a bolygó irányába. A mérések megfeleltek egy olyan 2 évtizedes feltételezésnek is, amely meghatározta, hogy a Jupiter erőteljes kelet-nyugati zonális áramlásai a felhőszintű fehér-vörös övekből befelé haladnak.

Ezt is nézd meg! A Jupiter eddig nem ismert részleteire bukkant a James Webb

A mérések tehát kimutatták, hogy ezek a zonális áramlások nem minden irányba terjednek, hanem befelé, hengeresen és kizárólag a Jupiter forgástengelye mentén.

Az óriásbolygó mély légköri szeleinek szerkezetét az 1970-es évek óta vitatják, a Juno-küldetés most ezt a vitát zárta le.

Ez a kétely tehát megszűnt, azonban számos más felfedeznivaló vár még a NASA-ra a Naprendszer legnagyobb bolygója kapcsán. Ahogy a kép alatti leírásban is kiemelték:

Következő küldetésünk a Jupiter egyik holdjára, az Európára irányul és az ottani jeges kéreg alatt található folyadékok óceánját fogja feltárni.

A figyelmetekbe ajánljuk