December 13-14-én, péntekről szombatra virradó éjszaka elképesztően látványos csillaghullásra számíthatunk, ugyanis megérkezik a Geminidák meteorraj – derül ki a Svábhegyi Csillagvizsgáló közleményéből. A különleges jelenség egész éjjel megfigyelhető lesz: a késő esti óráktól kezdve nő majd a meteorszám, és éjféltől hajnalig tetőzik.
Évente számos meteorzáport figyelhetünk meg a Földről, amelyek közül három számít kifejezetten látványosnak: a Perseidák augusztusban, a Kvadrantidák januárban, illetve a Geminidák meteorraj decemberben.
Ez is érdekelhet! Hivatalos: a NASA legalább egy évvel elhalasztja a holdra szállást
Ez utóbbi azért kapta nevét, mert hullócsillagai olyanok, mintha a Gemini, vagyis az Ikrek csillagkép irányából futnának végig az égen. Ideális esetben óránként 150 hullócsillagot is produkál a decemberi raj, azonban a holdfény miatt az idei éjszakán valamennyivel kevesebbet láthatunk majd.
A jelenség megfigyeléséhez érdemes olyan helyet keresni, ami távol esik a városi fénytől – Budapesten erre alkalmas helyszín például a Hármashatár-hegy vagy a Normafa.
Illusztráció
Fotó: Austin Schmid/Unsplash
Bár szórványos meteorok mindig láthatók, az év egyes napjain a Föld üstökösök pályáján található porfelhőkkel találkozik, amelyek látványos meteorrajokat, csillaghullást okoznak. A legismertebb, de nem a leggazdagabb ezek közül az augusztusban megcsodálható Perseidák.
Ha tovább olvasnál: Tudósok szerint a csillagrendszerünkben így lehetne több bolygó
A Geminidák ilyen szempontból valódi kakukktojás: a meteorraj hullócsillagai nem üstökösből, hanem egy földsúroló kisbolygóból származnak.
A Svábhegyi Csillagvizsgáló a Geminidák érkezésére külön eseménnyel készül, amelyre az intézmény honlapján lehet jelentkezni.