Egy japán csillagász megörökítette a Holdba becsapódó meteorit villanását.
Daichi Fujii, a Hiratsuka Városi Múzeum kurátora a Hold megfigyelésére beállított kamerákkal rögzítette az eseményt. A felvillanás időpontja február 23-án japán idő szerint 20:14-kor történt – írja a Space.
Ez is érdekelhet: Végre tudjuk, hogy a Hold sötét oldala miért sokkal kráteresebb
私の観測史上最大の月面衝突閃光を捉えることができました!2023年2月23日20時14分30.8秒に出現した月面衝突閃光を、平塚の自宅から撮影した様子です(実際の速度で再生)。なんと1秒以上も光り続ける巨大閃光でした。月は大気がないため流星や火球は見られず、クレーターができる瞬間に光ります。 pic.twitter.com/Bi2JhQa9Q0
— 藤井大地 (@dfuji1) February 24, 2023
Úgy tűnik, hogy a meteorit az Ideler L kráter közelében csapódott be, a Pitiscus krátertől kissé északnyugatra.
A meteorok általában 48 280 km/h sebességgel utaznak, emiatt a becsapódások során intenzív hő keletkezik, miközben ragyogó fényt bocsátanak ki és krátereket hoznak létre. Ezek a becsapódások pedig, amennyiben elég nagyok a Földről is láthatóak.
Az újonnan keletkezett kráter átmérője körülbelül 12 méter lehet, de pontos információkkal majd a NASA Lunar Reconnaissance Orbiter vagy az indiai Chandrayaan 2 holdszonda tud szolgálni.
Olvasd el ezt is! Újabb tévedés! Mégsem csapódik a Földbe egy aszteroida 2023-ban
Bár a meteorok minden nap becsapódnak a Földbe, ezek túlnyomó többsége teljesen elég, amikor a légkörrel érintkezik. A Holdnak azonban csak nagyon gyenge exoszférája van, ami azt jelenti, hogy a Föld felszínét el nem érő meteorok gyakran becsapódnak a Holdba. Ezek a kőzetek pedig folyamatos csapásokat mérne a holdfelszínre, néha egészen finom részecskékre, vagyis holdi talajra bontva azt.