új bolygók
Fotó: Shutterstock

Tudósok szerint a csillagrendszerünkben így lehetne több bolygó

2017-ben az Oumuamua volt az első olyan csillagközi térből érkező objektum, ami áthaladt Naprendszerünkön – 2019-ben pedig a 2l/Borisov követte. Nyilvánvalóan rengeteg hasonló égitest van még a világűrben, egy tanulmány szerint pedig bizonyos feltételek mellett akár egy új bolygó is a Nap vonzáskörzetébe kerülhetne.


Az, hogy mivel járna, ha egy új bolygó csatlakozna a Naprendszerhez, érdekes gondolatkísérlet. Bár a Borisov és az Oumuamua kisebb objektumok voltak, egy nagyobb tömegű, a csillagrendszerhez csatlakozó bolygó káoszt okozhatna maga körül – ez pedig potenciálisan megváltoztathatná a földi élet menetét.

A Celestial Mechanics and Dynamical Astronomy című szakfolyóiratban megjelent új kutatási felvázolja, hogy Naprendszerünk hogyan tudna befogni egy csillagközi objektumot. A tanulmány legfontosabb kifejezése a fázistér, ami egy matematikai ábrázolás, amely egy olyan dinamikus rendszer állapotát írja le, mint a mi Naprendszerünk.

lila bolyg\u00f3

Illusztráció

Fotó: Shutterstock

A rendszer minden egyes lehetséges állapota a fázistér egyetlen pontjának feleltethető meg, csillagrendszerünk fázistere így olyan befogási pontokat is tartalmaz, ahol egy csillagközi objektum – adott esetben egy új bolygó – gravitációsan a Naphoz kötődve találhatja magát.

Naprendszerünk fázistere rendkívül összetett, és sok mozgó testet és azok változó koordinátáit foglalja magában. A fázistér koordinátáinak finom változásai lehetővé tehetik egy új bolygó számára, hogy egy állandó befogási pontba kerüljön, ami azt jelenti, hogy örökre egy Nap körüli pályán találná magát.

A figyelmetekbe ajánljuk