gyorsan mozgó csillagok
Fotó: Shutterstock

A galaxis leggyorsabb csillagait idegen lények mozgathatják – állítja egy tanulmány

A belgiumi Vrije Egyetem filozófusa, Clement Vidal egy friss tanulmányában rámutat: könnyen lehet, hogy egy fejlett idegen civilizáció irányítja a galaxis gyorsan mozgó csillagait azért, hogy körbeutazhassa az univerzumot, írja a Live Science.


A hosszú ideje fennálló idegen civilizációknak számos motivációjuk lehet arra, hogy a galaxis egy távoli pontjára akarjanak költözni eredeti lakhelyükről: lehet szó menekülésről, új természeti erőforrások felkutatásáról, vagy egyszerűen csak felfedezésvágyról.

Az égitestek közötti hatalmas távolságok miatt azonban a csillagközi utazás rendkívül nehéz és időigényes. Egy új tanulmányban bemutatott elmélet szerint ahelyett, hogy az idegen fajok elhagynák saját csillagrendszerüket, lehet, hogy inkább magát a rendszert mozdítják el hihetetlenül gyors sebességgel.

pulz\u00e1r

Illusztráció

Fotó: Shutterstock

Ez megmagyarázná az úgynevezett hipersebességű csillagok mozgását, így ugyanis egy civilizáció utazás közben is magával tartaná a saját csillagrendszerét.

Ezt úgy érhetik el, hogy csillagukat csak egy irányból teszik ki erős sugárzásnak, így az az összes hozzá tartozó égitesttel együtt elmozdul.

Ahogy Clement Vidal, a belgiumi Vrije Egyetem filozófusa, az egyelőre nem elbírált és nem publikált tanulmány szerzője rámutat, ez a folyamat a csillag anyagvesztésével jár. Csak így érhető el ugyanis, hogy tolóerő szabaduljon fel belőle.

Jelenleg két olyan ismert pulzár is létezik, ami megfelelhet Vidal hipotézisének: a PSR J0610-2100 és a PSR J2043+1711 is jelentős gyorsulást mutat.

Bár azt Vidal is beismeri, hogy csekély az esélye annak, hogy mérnöki tevékenység okozza a mozgásukat, szerinte azért érdemes lenne jobban utánajárni a jelenségnek.


A figyelmetekbe ajánljuk