A Jezero-kráter kőzetében talált anyagok arra utalnak, hogy széles körben található szerves anyag a bolygószomszédunk egészén. Ez pedig már nem az első alkalom, hogy az élet feltételeinek jeleit találták a vörös bolygón. De mit is jelent ez a felfedezés pontosan a kutatók szerint?
A Perseverance marsjáró fedélzetén lévő műszerekkel végzett elemzés szénhidrogén-molekulákra utaló jeleket mutatott ki több kőzetformációban.
Nem ez az első alkalom, hogy szerves molekulákat észleltek a vörös bolygón, hiszen a Curiosity marsjáró is talált ilyeneket már korábban a Gale névre keresztelt kráterben.
Ez a mostani felfedezésből már arra következtethetünk, hogy az élet építőkövei széles körben elterjedtek lehetnek a Marson, és ezek különböző képződési mechanizmusok által alakulnak ki.
A Perseverance egyik elsődleges célja, hogy a Mars lakhatóságára utaló jeleket keressen és találjon.
Ez is érdekelhet: Drámaian megváltozhatott a Mars éghjalata 400 ezer évvel ezelőtt
A szén alapvető fontosságú az általunk ismert élethez. Így, ha az élet jeleit akarják felmérni, a széntartalmú molekulák az egyik legfontosabb tényezők, amit keresni kell a tudósoknak.
Az is fontos, hogy a kőzetek képesek-e megőrizni ezeket a szerves molekulákat. Ezek a jellemzők egy adott helyen arra utalnak, hogy a Mars történelmének egy bizonyos pontján ott élet alakulhatott ki, vagy ott életet tarthattak fenn.
Bár a pontos molekulákat még nem sikerült azonosítani, mindkét képződmény – Máaz és Séítah – vizes átalakulás jeleit mutatja. Ez azt jelenti, hogy a víz szerepet játszhatott a vegyületek kialakulásában, amely egy másik fontos feltétele a lakható körülményeknek.
Ezt is olvasd el: A NASA megerősítette: tó és folyó is volt a Mars felszínén
A Perseverance marsjáró azóta már tovább haladt, és rengeteg egyéb adatot gyűjtött. A következő lépés a különböző típusú kőzetképződmények összehasonlítása újabb helyszíneken.
Ez segíthet a kutatóknak összeállítani a Mars és a rajta található szerves molekulák részletesebb geológiai történetét.
Ez egy kulcsfontosságú darabja annak a kirakós játéknak, amelyet a Marson található szerves anyagok jelenlétéről, eloszlásáról és típusairól építünk
– nyilatkozta a kutatást vezető Sunanda Sharma, a Caltech asztrobiológusa a Sciencealertnek.
A kutatócsoport kutatását a Nature című szaklapban publikálták.