A tudósok felfedeztek egy új módot arra, hogyan jöhet létre oxigén a távoli világok szén-dioxidban gazdag légkörében – ez pedig megkérdőjelezi azokat a törekvéseket, amelyek szerint a már kialakult életet kéne keresnünk az univerzumban.
Mielőtt a Földön a légköri oxigén mennyisége a Nagy Oxidációs Esemény során, körülbelül 2,4 milliárd évvel ezelőtt hatalmas mértékben megnövekedett, bolygónk primitív légkörét szén-dioxid uralta. Ekkor azonban az óceánokban élő cianobaktériumok fotoszintézis útján elkezdtek oxigént termelni – a mai életet lehetővé tevő molekulák kizárólag abiotikus, vagyis nem biológiai folyamatok révén jöttek létre.
Ez is érdekelhet! Egy új elmélet szerint a sötét energia nem is létezik
A Hefeiben található University of Science and Technology of China kutatói, Tian Shanxi és Hu Jie szerint a jelenség kulcsa nem más, mint a hélium és a szén-dioxid reakciója.
A legtöbb héliumion akkor keletkezik, amikor a napszélben lévő alfa-részecskék kölcsönhatásba lépnek a felső légkör molekuláival, és ionokat, vagyis töltött részecskéket hoznak létre. Ezek reakcióba lépnek a szén-dioxiddal, amiből aztán oxigén képződhet.
Illusztráció
Fotó: Shutterstock
Elméletük bizonyítására a tudósok egy olyan technikát alkalmaztak, amely a gázfázisú ionok tömeg-töltés arányát úgy határozza meg, hogy megméri, mennyi idő alatt tesznek meg egy ismert távolságot a spektrométer nevű műszerben. A csapat így kritikus fontosságú betekintést nyert az oxigénképződéssel kapcsolatos folyamatokba.
Az eredmények akár az idegen élettel kapcsolatos kutatások irányát is befolyásolhatják, írja a Space. Hu ugyanis kiemeli: a Mars felső légkörében a napszél miatt rengeteg a héliumion és a szén-dioxid.
Ha tovább olvasnál: Rádiókitörést figyeltek meg egy neutroncsillag közelében
Mivel a földi élet szorosan kötődik az oxigénkoncentrációhoz, a tudósok régóta tanulmányozzák a légköri oxigént, mint más világok lakhatóságának indikátorát – leginkább azért, mert a Földön az oxigén nagy részét az élő szervezetek termelik. Ez a kutatás azonban azt mutatja, hogy az oxigén olyan folyamatok révén is kialakulhat, amelyek nem az élő szervezetekben gyökereznek.