Először mutattak ki oxigénatomokat a Vénusz nappali légkörében. Bár korábban már megfigyelték a Vénusz éjszakai oldalán, ugyanez a tanulmány megállapította, hogy az oxigén sokkal elterjedtebb, mint azt korábban megfigyelték.
Senki sem kételkedik abban, hogy a Vénusz légkörében rengeteg oxigén van. Mivel az oxigén a harmadik leggyakoribb elem a világegyetemben, már az első űrhajó elrepülése előtt is biztosan megjósolhattuk volna a jelenlétét. Az oxigén azonban rendkívül reaktív elem, ezért a bolygókon általában más elemekhez kötődik a kéregben vagy a légkörben. Következésképpen az atomos oxigén jelenléte korántsem magától értetődő – számolt be az IFLScience.
Ez is érdekelhet: Különleges jelenséget észlelt a NASA űrszondája a Vénusz körül
A Vénusz légkörének a Venus Express műhold által végzett megfigyelései azonban korábban kimutatták, hogy a bolygó éjszakai oldalán némi atomos oxigén izzik. Az újonnan közzétett vizsgálatok így nemcsak azt mutatják, hogy az oxigén ennél sokkal elterjedtebb, hanem némi betekintést nyújtanak az oxigén létrehozását és eloszlását elősegítő folyamatokba is.
Heinz-Wilhelm Hübers professzor, a Német Űrkutatási Központ munkatársa és kollégái a SOFIA (Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy) segítségével 17 helyen kerestek oxigént a Vénusz felső légkörében, és mindegyik helyen sikerrel jártak.
Az oxigén a napfény CO2- és CO-molekulák szétbontásával keletkezik. Az erőteljes vénuszi szelek az atomokat az éjszakai oldalra sodorják, ahol molekuláris oxigénné (O2) egyesülnek, mielőtt más elemekkel reakcióba lépnének. Ám az újraelosztás ellenére is az oxigén sűrűsége a nappali oldalon akár ötször nagyobb lehet, mint az éjszakai oldalon.
A csapat szerint az atomos oxigén elég bőséges ahhoz, hogy fontos szerepet játsszon a légkörben. Amikor egy oxigénatom egy szén-dioxid-molekulához ütközik, energiát ad a molekulának, amely aztán 15 mikrométerre kisugárzik. A Vénusz légkörének felső rétegeiben ez a domináns hűtési módszer. A Naprendszer legforróbb bolygója tehát enélkül a folyamat nélkül még perzselőbb lenne.
Olvasd el ezt is! Nagy hűhó a semmiért: ezért bukott meg az életjeleket kereső Vénusz-misszió
Az atomos oxigén körülbelül 100 kilométeres magasságban koncentrálódik. A Föld légköre ezen a ponton olyan vékony, hogy gyakran ezt a határt tekintik az űr kezdetének, azonban a Vénusz légköre sokkal sűrűbb.
A vizsgálatot még számtalan kutatás követi majd, ám ezek az eredmények egy fontos lépést jelentenek a jövőbeni Vénusz-küldetések felé, amelyek egyre gyakrabban szerepelnek az űrügynökségek napirendjén.