Hold és Vénusz
Fotó: Paul Berthelon Bravo/Unsplash

Ritka égi jelenséget csodálhatunk meg a napokban

Különleges, idén csak egyszer látható bolygófedésnek lehetünk szemtanúi november 9-én, méghozzá fényes nappal, délelőtt 11 és 12 óra között.


November 9-én, csütörtök délelőtt lesz látható az év egyetlen nappali bolygófedése, ráadásul a megfigyelési körülmények is kedvezőek lesznek – idézi a Drive Magazin a Svábhegyi Csillagvizsgáló közleményét.

Ez is érdekelhet: A Hold kialakulását megelőző bolygóütközés nagyobb hatással volt a Földre, mint hittük

Az esemény annak lesz köszönhető, hogy a Hold átvonul a Vénusz előtt, ezzel pedig egy 15%-os holdsarlót láthatunk majd.

Derült időt mond a meteorológia a 11 óra 10 perc és 12 óra 22 perc közötti időintervallumra. Egy kisebb távcsővel már biztosan, de akár szabad szemmel is analizálhatjuk majd az égi látványosságot.

bolyg\u00f3fed\u00e9s

Fotó: Jordan Steranka/Unsplash

A csillagászok szerint a komolyabban érdeklődőknek már másfél órával az okkultáció kezdete előtt érdemes megkeresni az égen a Holdat, azon belül is a déli részén található Schickard-krátert.

Ezt is nézd meg! Horrorkörülmények uralkodnak a felszínén, mégis alkalmas az életre ez a bolygó

Ugyanis itt, az égitest egyik legnagyobb kráterénél fog felbukkanni a Vénusz 11:10-kor. A bolygó 59%-a lesz majd látható, fényessége -4,17 magnitúdó erősségű lesz, a ragyogás tehát garantált.

Aki egy erre kialakított környezetben szeretné mindezt átélni, a Svábhegyi Csillagvizsgáló csütörtök délelőtt várja az izgatott látogatókat egy erre az alkalomra szervezett eseményen.

A figyelmetekbe ajánljuk