Vénusz.

Nagy hűhó a semmiért: ezért bukott meg az életjeleket kereső Vénusz-misszió

Egy repülőgépre szerelt teleszkóp a Vénusz légkörének megfigyelései során nem talált olyan vegyületekre utaló jeleket, amely esetleg biológiai aktivitáshoz köthető.


A foszfin jelenlétére utaló lehetséges jel felfedezése a Vénusz felhőiben óriási szenzációt keltett 2020-ban. A foszfin ugyanis egy lehetséges biomarker, vagyis a potenciális élet jelzője.

A SOFIA, egy 747-es repülőgépre szerelt távoli infravörös teleszkóp – amely a földi obszervatóriumok által nem elérhető megfigyelések elvégzésére szolgál – utómegfigyeléseket végzett a Vénuszon, hogy megpróbálja megerősíteni vagy cáfolni a foszfin jelenlétét.

Ez is érdekelhet: Egy kutató szerint így lehetne élhetővé tenni a Vénuszt

Az eredmény az lett, hogy a SOFIA 2021 novemberében három repülés során nem talált foszfinra utaló jeleket – olvasható az Universities Space Research Association (USRA) közleményében.

A SOFIA Vénuszon való bevetése az USRA csapata szerint sajátos kihívásokkal járt. A bolygó csak körülbelül fél órával napnyugta után volt látható, és a repülőgépnek a megfelelő helyen kellett lennie a megfelelő időben. Mivel a Vénusz a Föld pályáján belül van, a bolygónak a mi szemszögünkből nézve a Holdhoz hasonlóan fázisai vannak, és közel van a Naphoz az égbolton.

A Vénusz légkörében található foszfin nemzetközi keresésének segítése a SOFIA egyik utolsó tudományos erőfeszítése volt.

Forrás: Space.com


A figyelmetekbe ajánljuk