A The Guardian számol be azokról az elképesztően furcsa, oxigéntermelő kőzetekről, amelyekre az óceán mélyén bukkantak rá kutatók, ezek egyenként körülbelül akkora töltöttséggel bírnak, mint egy ceruzaelem. És hogy miért óriási jelentőségű ezeknek a kőzeteknek a felfedezése?
Mert eddig úgy hittük, hogy oxigént csak élőlények képesek termelni a fotoszintézis során, amihez szükség van napsugárzásra is. Ezek az úgynevezett „polimetál csomók” azonban nem élőlények és napfény sem éri őket.
A Clarion-Clipperton zónában felfedezett kőzetek 4 kilométerrel a víz alatt találhatók és különböző cégek már most a bányászatukat tervezik.
Ez is érdekelhet! Egy új kutatás szerint sokkal hamarabb alakult ki a földi élet, mint azt hittük
Az úgynevezett polimetál csomók napfény nélkül termelnek oxigént
Fotó: Getty Images
A kutatók eredetileg az óceán alján élő élőlények oxigénfogyasztását szerették volna felmérni, ám azt tapasztalták, hogy a mélybe küldött mérőműszereik a kőzetek közelében a várakozásokkal ellentétben nem alacsonyabb, hanem magasabb oxigénszintet mutattak. A tudósok arra gyanakodtak, hogy valószínűleg a műszer hibásodhatott meg, ezért a felszínre hoztak egy pár polimetál csomót, hogy újra elvégezzék a vizsgálatot.
Ekkor vették észre azt, hogy a kőzetdarabok elektromos töltéssel bírnak, és épp ennek segítségével oxigénre és szén-dioxidra bontják a vízmolekulákat. A SAMS Tengertudományi Egyesült egyik munkatársa, Nicholas Owens szerint ez a felfedezés a feje tetejére állítja azt, amit eddig gondoltunk az élet kialakulásáról.
Ezt is olvasd el! Ha ebben a színben pompázik egy idegen bolygó, az az élet jele lehet – állítják a tudósok
Tudományos egyetértés volt abban, hogy az oxigént a Földön először az úgynevezett cianobaktériumok kezdték termelni nagyjából 3 milliárd évvel ezelőtt, napfény segítségével. Abban is biztosak voltunk eddig, hogy az élet csak ezután kezdett kiterjedni a bolygón. Ez a felfedezés azonban azt mutatja, hogy könnyen lehet, hogy már sokkal előbb, teljesen más módon is megjelenhetett az oxigén a Földön.